vilagtalalkozo dijak 2018A gödöllői Erzsébet Királyné Szálloda báltermében nyitották meg 2018. július 29-én a Magyar Polgármesterek XII. Világtalálkozóját, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége és a Konrad-Adenauer-Stiftung szervezésben. Az első világtalálkozón elfogadott zárónyilatkozatban foglaltak szerint a kétévente esedékes rendezvényre meghívást kap valamennyi anyaországi és határon túli magyar polgármester.

A Magyar Polgármesterek Világtalálkozójának alapgondolata 1996-ban született meg annak érdekében, hogy a határon túli, valamint az anyaországi magyar polgármesterek, településvezetők számára biztosítva legyen a lehetőség a szakmai konzultációra, valamint a kapcsolatok felvételére és azok ápolására. A találkozók során az aktuális, legnagyobb érdeklődésre számot tartó kérdésekben nyílik lehetőség a tanácskozásra, a meghitt légkör megteremtéséhez pedig a kulturális programok is hozzájárulnak. Az első világtalálkozón elfogadott zárónyilatkozatban foglaltak szerint a kétévente esedékes rendezvényre meghívást kap valamennyi anyaországi és határon túli magyar polgármester. Az ünnepség keretében adták át a Magyar Önkormányzatok Szövetsége által alapított Polgármesteri Ezüstlánc-díjat, illetve a Polgármesteri Arany Pecsétgyűrű-díjat.

A Polgármesteri Ezüstlánc-díj a Magyar Önkormányzatok Szövetsége legrangosabb kitüntetése, azoknak a polgármestereknek az elismerésére, akik kimagasló tevékenységükkel nagyban hozzájárulnak a magyar önkormányzatiság fejlesztéséhez, életpályájukat az önkormányzatok ügyének szentelték. Az Alapító Okirat szerint a díjat azok a hazai és határon túli magyar polgármesterek kaphatják meg, akik legalább két teljes cikluson keresztül betöltötték tisztségüket, tevékenységük kimagaslóan hozzájárult az önkormányzatiság fejlesztéséhez, elismert szereplői a polgármesterek közösségének. A művészien kidolgozott ezüstláncot, amely formájában megegyezik a történelmi hagyományokban a polgármesteri tisztséget jelképező lánccal, első alkalommal 1998-ban ítélték oda.

A Polgármesteri Arany Pecsétgyűrű-díjakat a MÖSZ azoknak a hazai és határon túli magyar polgármestereknek az elismerésére alapította, akik kimagasló tevékenységükkel nagyban hozzájárulnak a magyar önkormányzatiság fejlesztéséhez, és legalább egy teljes cikluson keresztül betöltötték tisztségüket.A díjakat a megfelelő beterjesztések után öttagú kuratórium adományozza, amelynek tagjait a MÖSZ elnöksége kéri fel az önkormányzatiságot ismerő, nagy tekintélyű tudományos, közéleti és üzleti személyiségek közül.

2018-ban a Polgármesteri Ezüstlánc-díjat Ambrus Gyöngyi, Kistokaj polgármestere vehette át, a Polgármesteri Aranygyűrű-díjban pedig Beke László, Környe község és Illár József, Palágykomoróc-Kisszelmenc polgármestere részesült. A kitüntetéseket Gémesi György, Gödöllő város polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke adta át a kitüntetetteknek. Minden díjazottról rövid portréfilm is készült, amelyet az eseményen bemutattak.