ludovika avatas kÜnnepi szenátusi ülés keretében indította el új karát, a Nemzetközi és Európa Tanulmányok Kart a Nemzeti Közszolgálati Egyetem. Az új kar február elsején már meg is kezdte működését.

A kar alapító ünnepségén Vidoven Árpád, a Miniszterelnökség közigazgatási államtitkára, a fenntartói testület ügyvivője arról beszélt, az egyetem negyedik kara, a nemzetközi irányultságú felsőoktatás a jó állam eszményének megvalósulását is szolgálja. A Ludovikának kiemelt szerepe lesz a következő évtizedekben a magyar oktatásban: az egyetem adja a tudást, a szellemi bázist a jövő államigazgatási elitjének. "Magyarországnak szüksége van a kiváló, jól képzett, megalapozott tudással és őszinte hazaszeretettel rendelkező vezetőkre, ezt pedig az önök egyeteme biztosítani fogja" – hangoztatta az államtitkár.

Patyi András, az NKE rektora annak a véleményének adott hangot, nem bízhatunk "nyugodtan és vakon" a nemzetközi globális rendszerben, amely békét ígér, és az európai rendszerben, amely gazdasági és szociális téren egyesülő Európát kíván. "Ezekért a célokért küzdeni kell, ez a néha látszólagos, kényes egyensúly folyamatos katonai, biztonságpolitikai, nemzetbiztonsági elemzést, tudást, majd cselekvést követel. Napi szinten egységes közigazgatási, kormányzati tevékenységet kíván meg" - mondta.

Az egyetem új karának kiemelt feladata, hogy européer szemléletet, hozzáértést és ismereteket adjon a hallgatóknak, és az itt végzett hallgatók legyenek képesek döntéshozó vezetőként, ügyintézőként is arra, hogy "az emberiség közös céljait szolgálják, és legyen meg bennük az eligazodás képessége" – mondta Patyi András, aki az ünnepségen átadta az új kar dékánjának, Tálas Péternek a dékáni láncot és oklevelet, ezzel jelképesen befogadta az új kart az egyetem szervezetébe.

Székfoglalójában Tálas Péter arról beszélt, hogy mivel nemzetközi környezetünk, a külkapcsolati területen dolgozó közigazgatási szakembereken, vagyis az új kar által képzetteken keresztül érintkezik legközvetlenebbül a magyar állammal, a külföld az ő szakmai munkájuk alapján alkot véleményt a magyar államról, közigazgatásról, ezért kulcsfontosságú az e területen dolgozók magas szintű, nemzetközi elvárásoknak megfelelő elméleti és gyakorlati felkészültsége.

A magas szakmai felkészültség kulcsfontosságú amiatt is, hogy a nemzetközi környezetünkben zajló folyamatokat a külkapcsolati területen dolgozók közvetítik a magyar állam és a magyar közigazgatás felé, így munkájuk szorosan kötődik a magyar nemzet, a magyar állam érdekeinek sikeres és eredményes nemzetközi érvényesítéséhez. Ez pedig - mondta a dékán- különösen nagy felelősséget ró az új karra és az ott oktatókra.

Az új kar létesítéséről tavaly októberben döntött az egyetem szenátusa és fenntartói testülete. A Nemzetközi és Európa Tanulmányok Kar alap- és mesterképzésben nemzetközi igazgatási, nemzetközi biztonság- és védelempolitikai szakon, továbbá - magyar és angol nyelven - nemzetközi közszolgálati mesterképzési szakon indít képzéseket, emellett több szakmai továbbképzést is terveznek. A nemzetközi kar keretein belül folytatja működését az egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontja, amelynek továbbra is Tálas Péter marad az igazgatója, valamint a Kínai Közigazgatás-, Gazdasági- és Társadalomkutató Központja, emellett még hat tanszék lesz. Az új kar az államapparátus és közigazgatás külkapcsolati szakembereinek, illetve nemzetközi karrierre készülőknek a képzésére specializálódik, továbbá készen áll arra, hogy a magyar diplomataképzés bázisintézménye legyen.

Hirdetés