idosekJövő év januárjától két tevékenységi kört hoznak létre a házi segítségnyújtás szolgáltatáson belül – írja a Magyar Idők. Az egyik a szociális segítés, amelyhez az alacsony szükséglet kielégítését szolgáló, szakképzettség nélkül is ellátható tevékenységek tartoznak. A másik a személyi gondozás, amelyben „intenzív” szükségletet kielégítő gondozási tevékenységek és az ápolói kompetenciának megfelelő ápolási feladatok végezhetőek a megfelelő szociális vagy egészségügyi szakképesítés birtokában.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egyik, lapunk által megismert háttéranyaga szerint a jövőben a személyi gondozás mellett a szociális gondozó a szociális segítés körébe tartozó tevékenységeket is elvégezheti. Ugyanakkor a személyi gondozás és a szociális segítés együttesen legfeljebb napi négy órát vehet igénybe. A gondozási szükséglet vizsgálatával összefüggésben januártól az az intézményvezető, aki nem a valóságnak megfelelően állapította meg, hogy az ellátottnak szociális segítésre vagy személyi gondozásra van-e szüksége, vagy nem megfelelően állapította meg a gondozási szükséglet mértékét, kétszázezer forintos bírságra számíthat. Ezt abban az esetben is alkalmazni kell, ha a gondozási szükséglet vizsgálata január 1-je előtt történt.

A változások miatt az intézményvezetőknek a jövő évi állami támogatás igényléséig, de legkésőbb ez év végéig felül kell vizsgálniuk a házi segítségnyújtásban részesülők szükségletét, és az új kategóriák szerint meg kell határozni, hogy szociális segítésre vagy személyi gondozásra van szükségük. Új feladatként januártól meg kell vizsgálni a család szociális helyzetét, 2017. január 1-jétől pedig a nagy létszámú intézményeknek a támogatott lakhatást igénybe vevők utánkövetését is el kell majd látniuk.
A támogató szolgáltatás és a közösségi alapellátások esetében a finanszírozás kiszámíthatósága érdekében a pályázati rendszer januártól megszűnik, és a fenntartók a költségvetési törvény által meghatározott feltételek szerint kapnak támogatást. Az utcai szociális munka, a szenvedélybetegeknek nyújtott alacsonyküszöbű ellátás, a krízisközpont és a Biztos Kezdet Gyerekház továbbra is finanszírozási szerződés alapján kapnak támogatást, azzal a változással, hogy a fajlagos támogatási összeget a költségvetési törvény állapítja meg. Azon szolgáltatásoknál, ahol a hároméves finanszírozási időszak az idei évben ér véget, nem lesz pályáztatás, ehelyett a finanszírozási szerződéseket hosszabbítják meg.

A dokumentumból kiderül: lesz feketelista is, ami annyit tesz, hogy a szociális ágazati portálon közzétett adatok révén a nyilvánosság számára is megismerhetőek lesznek azok a fenntartók, amelyek jogsértést követtek el, valamint azok, akik a szolgáltatói nyilvántartásba való bejegyzés nélkül nyújtanak jogsértő módon szolgáltatást.

Mivel a tapasztalatok szerint a bejegyzés nélkül működők száma nem csökkent az utóbbi években, emelték az eddigi bírság összegét, ami nagyobb visszatartó erőt jelenthet. Vagyis a szociális szolgáltatásoknál az eddigi 500 ezer forintos bírságot egymillió forintra emelték, míg gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások esetében ez az összeg 250 ezer forint.

Hirdetés