A mesterséges intelligenciát is alkalmazó technológia révén jelentősen csökkenthető a kereszteződésekben a károsanyag-kibocsátás.


A Google nem áll tétlenül, és a Green Light Projekt keretében egy olyan kezdeményezést indított, amely a mesterséges intelligencia erejét használva csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást a városi kereszteződésekben. Yossi Matias, a Google Engineering & Research alelnöke az Indexnek elmondta, napjainkban az egyik legnagyobb károsanyag-kibocsátásért a járművek felelnek, de a városi kereszteződésekben huszonkilencszer nagyobb a környezetszennyezés, mint a nyílt utakon.

A projekt a mesterséges intelligencia és a Google Maps segítségével feltérképezi a városokra jellemző vezetési trendeket, modellezi az egyes forgalmi mintákat, melyek alapján ajánlásokat tesz a meglévő közlekedési lámpák beállításainak optimalizálására. A Green Light Projekt már négy kontinens 12 városában érhető el – többek között Rio de Janeiróban, Budapesten, Manchesterben, Seattle-ben, Bengaluruban és Balin –, és 2024-ben további városokban is bevezetik a szolgáltatást, amelynek révén akár 10 százalékkal csökkentheti a szén-dioxid-kibocsátást a kereszteződésekben.

Budapesten már három kereszteződésben alkalmazzák a technológiát, és a kezdeti eredmények biztatók:

  • Gép utca–Kőbányai út–Szállás utca
  • Hősök tere
  • 6-os út–M0

„A bevezetés egyszerű, nincs szükség szenzorokra vagy bonyolult eszközökre. A városi mérnököknek csak egyszer kell módosítaniuk a lámpák időzítését” – mondta a szakember, aki kiemelte, a technológia bevezetése csökkentette a piros lámpán áthajtó autósok számát is.

A rendszer működéséről az derült ki, hogy először elemzik a kereszteződés forgalmát, ehhez olyan modelleket használnak, amelyek képesek azonosítani a legjobb időpontokat a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére. A mesterséges intelligencia segítségével elemzik ezeket az adatokat, és keresnek olyan megoldásokat, amelyek valóban hatékonyak.

(Infostart.hu)

Hirdetés