iskola02Állásfoglalásokat fogadott el budapesti küldöttgyűlésén a Nemzeti Pedagógus Kar a bérekről, az álláshelyekről. A Pedagógusok Szakszervezete szerint a PISA-felmérés eredményei sokkolták a pedagógustársadalmat, ugyanakkor a pedagógusokat igazolják, akik jelezték, hogy komoly problémák vannak a közoktatásban.

A Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) szombati országos küldöttgyűlésének részvevői szerint a 2013-as bérrendezés legfontosabb eredménye az volt, hogy az akkori minimálbér 180 százalékát határozták meg kezdő fizetésnek – mondta sajtótájékoztatón Horváth Péter, az NPK elnöke. Ez az arány azonban 2017 januárjára 140 százalékra csökken majd, a garantált bérminimum értéke pedig csupán nyolc százalékkal lesz alacsonyabb egy kezdő főiskolai végzettségű pedagógus bérénél. Tartanak attól, hogy ez elriaszthatja a pedagógusnak készülő fiatalokat – jegyezte meg az elnök.

Galló Istvánné, a Pedagógus Szakszervezet (PSZ) elnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján ugyancsak beszélt erről. A pedagógusbérek minimálbér-emeléshez rögzítéséről elmondta: korábban úgy volt, ez lesz a vetítési alap, de 2014 októberében a költségvetést úgy terjesztették be, hogy ezt a jogszabályi passzust törölték. Így most már nem lehet annyira dicsekedni a béremeléssel, ő is megerősítette, hogy a garantált bérminimum lassan utoléri a pedagógusbéreket. Ezért azt követelik, teremtsék meg annak feltételeit, hogy a pedagógusbérek ne inflálódjanak.

A PISA-felmérés eredményeiről szólva a szakszervezeti elnök úgy értékelte: a reform visszaütött. Felhívta a figyelmet arra, hogy a köznevelési törvényből kimaradt egy nagyon fontos tétel, amely a gyermek mindenekfelett álló érdekére vonatkozik. A mai köznevelési rendszer nem foglalkozik ezzel, a pedagógusok és az intézmények szakmai önállóságát elvették. A megemelkedett tananyag, a megnőtt munkaterhek pedig azt a lehetőséget is megszüntették, hogy a gyerekekkel egyénileg foglalkozzanak a pedagógusok. Nem biztos ugyanakkor, hogy ez tantervi kérdés – folytatta Galló Istvánné –, a katonás, poroszos szellemnek kellene eltűnnie, amely megköti a pedagógusok kezét.

Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter szavaira reagálva ironikusan úgy fogalmazott: még szerencse, hogy nem a miniszterek tanítanak az iskolákban, hanem a pedagógusok. A miniszter keresztény értékek szerinti nevelésről tett kijelentésére azt felelte a szakszervet elnöke, hogy senki nem vitatja a keresztény értékek fontosságát, de az államot és az egyházat szét kell választani. A gyerekek nevelése a szülő feladata és kötelessége, ebbe az állam nem avatkozhat bele. Arról, hogy hétfőre a Tanítanék mozgalom „csendes megemlékezést” hirdetett a köznevelési törvény elfogadásának ötödik évfordulójára, Galló Istvánné azt mondta: azon a PSZ tagjai részt vesznek majd.

A reform Horváth Péter szombati tájékoztatóján sem maradt említetlenül. Az NPK elnöke emlékeztetett, a szervezet szeptemberben elfogadott állásfoglalására arról, hogy paradigmaváltásra lenne szükség az oktatásban, mivel úgy vélik, a jelentős mennyiségű lexikai ismeret és tudásanyag átadása „gátjává válik” a készségfejlesztésnek, amire a munkaerőpiacon később nagy szükség lenne.

 

Hirdetés