A minap az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnökhelyettese, Lakatos Oszkár azt jelentette be, hogy az intézménynél beállt a technikai csőd állapota. Az 1 Magyarország Kezdeményezés alapító tagja, Szegedi Dezső szociálpolitikus szerint ennek egyik oka az lehet, hogy a kormány kezdi kivonni a pénzt a Lungo Dromból, és a támogatást a Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) kaphatja. A legfontosabb kérdés, milyen jövő várhat így az ORÖ-re.


Vannak, akik úgy gondolják, hogy nincs szükség külön nemzetiségi önkormányzatra, mert ez egy párhuzamos rendszer. Szerintük meg is lehetne szüntetni ezt az intézményt, a roma integrációért a nagypolitikában kellene érdemben tenni. Szegedi Dezső azt gondolja, ezek az érvek indokolhatók, meggondolandók is, de ő maga nem ért egyet velük, mert ha az önkormányzat betöltené eredeti feladatát helyi, települési szinten, akkor jól működő rendszerről volna szó. Kifejezetten fontos politikai intézménye lehetne a politikai szocializációnak. Mindez akkor működne, ha nem engedné, hogy kívülről megosszák és nem kizárólag a financiális érdekek mozgatnák a képviselők nagy részét, hanem a roma integráció magasabb célja.

A települési nemzetiségi önkormányzatok nem rendelkeznek jelentősebb forrással, a kultúra ápolása, őrzése a feladatuk. A többi nemzetiség esetében ez nem okoz gondot, hiszen valóban csak a kultúra és a nyelv megőrzésével kell foglalkozniuk, „nálunk viszont gondot okoz, mert olyan mennyiségű szociális, gazdasági és egyéb jellegű problémák vannak, amelyek okán egy helyi nemzetiségi önkormányzat kénytelen valahogyan reagálni, valamilyen aktivitást kifejteni” – magyarázza Szegedi Dezső.

A cikk itt olvasható tovább

Hirdetés