gasko istvan01Biztosíthatók a források a férfiak negyven év munkaviszony utáni nyugdíjba vonulásához – mondta a július elején indult népszavazási kezdeményezésről a Liga Szakszervezetek elnöke, Gaskó István Győrben. Az évente kétszázmilliárd forintba kerülő nyugdíjba vonulást elsősorban olyan forrásokból lehetne fedezni, amelyeket az állam szed be járulék címén.

Példaként említette Gaskó István, hogy évi mintegy 5000 milliárd forintot tesz ki a feketegazdaság, s ha ennek a 20 százaléka kifehéredne, akkor a forrás meg is lenne. Másik lehetőségként azt említette, hogy csábítóvá kell tenni az országot annak az általa vélt mintegy 600 ezer embernek is, akik ma Nyugat-Európában dolgoznak: inkább jöjjenek haza, és itt fizessék járulékaikat.

Gaskó István emlékeztetett: sérti az esélyegyenlőség elvét, hogy jelenleg csak a nők mehetnek nyugdíjba 40 évi munkaviszony után. Ezért állt a Liga Szakszervezetek a Bodnár József, a Vasutasok Szakszervezetének tisztségviselője által magánemberként kezdeményezett népszavazási kezdeményezés mellé.

Az elnök az MTI-nek úgy fogalmazott, hogy széles társadalmi támogatottságú az ügy, és reményei szerint két hónap alatt összegyűlik a népszavazás kiírásához szükséges 200 ezer aláírás. Mint fogalmazott, ezeket a legtöbb városban már gyűjtik. Elmondta azt is, hogy a népszavazáshoz szükséges ötmilliárd forintot nem szeretné a „társadalom nyakába varrni”, így bízik abban, hogy a kormány még előtte bevezeti ezt a lehetőséget.

Amennyiben mégis lesz népszavazás, Gaskó István reményei szerint vagy az év végén, vagy a jövő év elején fog megvalósulni. Kijelentette azt is, hogy „szigorúan pártsemlegesen” szeretnék lebonyolítani mind az aláírásgyűjtést, mind a népszavazást, mert nem szeretnék, „ha bármelyik politikai erő rájuk csimpaszkodna, és politikai zsákmányszerzésre használná a népakaratnak ezt a szegmensét”.

Győrben egy óra alatt mintegy 50 ember írta alá a népszavazást kezdeményező ívet.

Hirdetés