szekesfehervarUniós forrás felhasználásával feltérképezik Fejér, Heves, Veszprém és Borsod-Abaúj-Zemplén megye műemlékeit, és az eredményt írott, valamint elektronikus formában elérhetővé teszik mindenki számára. Jövőre 5-7 kötet kiadását tervezik a projekt keretein belül.

Az Agóra Vidékfejlesztési Alapítvány székesfehérvári projektnyitó rendezvényén Cser-Palkovics András polgármester örömét fejezte ki, hogy a Szent István-emlékévben országos szintű kezdeményezés indul el a városban és annak alapját a Székesfehérvárról megjelentetett topográfiai kiadvány adja.

Az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke, L. Simon László szerint komoly adósságok vannak a magyarországi műemlékvagyon esetében, többek között a nyilvántartás területén. Fontosnak tartotta megemlíteni, hogy elektronikus műemléki topográfiai anyagok is születnek majd.

A Belügyminisztérium örökségvédelmi főosztályvezetője, Orosz Bálint elmondta, hogy a topográfiának a dokumentáláson, kutatáson túl fontos feladata a társadalom figyelmét ráirányítani a környezetükben lévő értékekre. Entz Géza művészettörténész, a program szakmai vezetője szerint egy 2009-ben megjelent székesfehérvári kötet lesz az etalon, azt szeretnék tovább fejleszteni, a modern igényekhez igazítani. Jelezte, hogy létezik egy internetes munkafelület, amelynek felépítése megegyezik a később kiadandó kötetek szerkezetével és ott a szövegek mellett rajz- és fotódokumentációk, valamint GPS-koordináták is megtalálhatók lesznek. Kiemelte: az örökségvédelem nemcsak arról szól, hogy nem romboljuk le az épített örökséget, hanem arról is, hogy mindenki számára hozzáférhetővé tesszük. Ennek érdekében jövőre 5-7 kötet kiadását tervezik a projekt keretein belül.

A Társadalmi vállalkozás fejlesztése a műemléki topográfiai feladatok ellátására című programban megfelelő előkészítés után házról házra bejárják a terepet a szakemberek, és leírják az értékeket. A feldolgozás részét képezi az utca- és településszerkezet, a helytörténet, a táj és az épített elemek kapcsolata is. Az elkészült topográfiát útikönyvként, informatikai adatbázisként, fejlesztési dokumentumként is használni lehet a jövőben.

A 2015. március 31-éig tartó, 90 millió forint összköltségű program hosszú távú célja újszerű, innovatív foglalkoztatási program kidolgozása. A nyertes Agóra Vidékfejlesztési Alapítvány célul tűzte ki, hogy húsz fő bevonása és képzése után tíz főt foglalkoztatva piacképes nonprofit kft.-t hoz létre, amely helyi közcélokat, állami feladatokat is ellát majd, miközben önfenntartóvá válik. A projektben a műemléki feladatok állami átszervezése miatt munkanélkülivé vált, speciális műemlékes tudású álláskeresők felkészítése és foglalkoztatása zajlik majd.

Hirdetés