finnMagyar települések is pályázhatnak a 2016-os Finnugor Kulturális Főváros címre. A jelentkezőknek egész évet kitöltő programsorozatot kell összeállítaniuk, amelynek középpontjában a finnugor kultúrkör áll. A pályázatokat május végégig lehet benyújtani  – ismertette Aranyi Péter, a programot szervező iroda kommunikációs munkatársa a Rádió Orienten.

A Finnugor Népek Ifjúsági Egyesülete által 2014 óta évente meghirdetett pályázatra bármely finnugor nép által lakott település jelentkezhet, az egészen kisméretű falvaktól a nagyobb városokig. Aranyi Péter elmondta, a kezdeményezés a finnugor nemzetek identitásának erősítését, valamint a népek közti együttműködés elősegítését célozza.

Idén az észtországi Obinitsa lett a Finnugor Kulturális Főváros, itt június közepén rövidfilm fesztivál, valamint egész évben színes kulturális illetve gasztronómiai programok várják az érdeklődőket.

Hazánkból Veszprém tavaly a második helyen végzett. A Veszprémi Finn Magyar Egyesület az önkormányzattal közösen nyújtotta be pályázatát. Mint arra a programiroda munkatársa rámutatott, a településeknek kooperációban érdemes jelentkezniük hiszen az elképzelt terveket így lehet a legjobban megvalósítani.

Az elképzelés szerint idővel minden finnugor régióból kikerül egy győztes település. Aranyi Péter kiemelte, Magyarország ebből a szempontból szerencsés helyzetben van, mert a Kárpát-medence önmagában alkot egy régiót. Az idei évtől pedig a határon túl élő magyar települések is jelentkezhetnek, hiszen a program egyik kiemelt célja az államhatáron kívülre szorult finnugor népek identitásának megőrzése.

A Finnugor Kulturális Főváros címre az uralic.huhonlapon május 31-ig lehet. A pályázatot angolul vagy oroszul lehet benyújtani, azonban a három legjobb eredményt elérő település képviselőinek mindenképpen kell tudniuk angolul, ugyanis július 31-én ezen a nyelven kell prezentálniuk a nemzetközi zsűri előtt.