palinkaLegkésőbb január 15-ig be kellett jelenteni a lakóhely szerinti önkormányzatnak a házi pálinkát főzőknek a korábban beszerzett desztillálóberendezéseket. A magán- és bérfőzésben előállított párlatok adómentessége megszűnt: a saját gyümölcsből magáncélra előállított évi legfeljebb 50 liter szesz után is adót kell fizetni – írja a Világgazdaság.

Jelentősen változtak a magán- és a bérfőzésre vonatkozó szabályok: január 1-jétől a magánfőzők 15 napon belül kötelesek bejelenteni, ha desztillálóberendezést vásárolnak, a korábban beszerzetteket pedig legkésőbb máig be kellett jelenteni a lakóhely szerinti önkormányzatnál. További változás, hogy a magánfőzésben előállított párlat adója évi 1000 forint, amelyet a lakóhelye szerinti önkormányzatnak kell megfizetni következő év január 15-ig.

Magánfőzőnek idéntől az a 18. életévét betöltött gyümölcstermesztő személy minősül, aki saját tulajdonú gyümölccsel, abból származó alapanyaggal és párlat készítésére alkalmas, saját tulajdonú desztillálóberendezéssel rendelkezik. Az általa készített párlatot kizárólag a főző, családtagjai vagy vendégei fogyaszthatják, értékesíteni pedig csak alkoholtermék-adóraktárnak szabad.

„A szabályozás érdemi hatása, hogy ellenőrizhetővé tette ezt a tevékenységet a kormányzat számára. Idéntől ugyanis a felhasznált gyümölcs eredetét is bizonyítania kell annak, aki párlatot főz, nem elég, ha rámutat a kertjében három fára, amelyeknek a termése nyilvánvalóan nem elegendő a lefőzött mennyiség elkészítéséhez. Erre azért volt szükség, mert a korábbi magyar gyakorlat nem felelt az uniós előírásoknak” – mondta a Világgazdaságnak Piros László, a Magyar Pálinka Lovagrend nagymestere, aki szerint azonban a jelenlegi rendszer még mindig nem felel meg az Európai Unió követelményeinek. A teljes nyomon követhetőséghez ugyanis szükség volna arra is, hogy a főzés időpontját, helyszínét, a gyümölcs mennyiségét, eredetét is kötelező legyen bejelenteni.

Mindazonáltal érdemes betartani a határidőt, hiszen aki ezt megteszi, nem kockáztatja, hogy egy esetleges ellenőrzés során lebukik. Probléma csak akkor adódik, ha valaki a desztillálóberendezését magán bérfőzésre veszi igénybe, és lényegesen nagyobb mennyiségű gyümölcsöt használ fel, mint amit ő maga megtermelt. E tevékenységre a piacot jól ismerők szerint az ország egyes területein kisebb iparágak épültek. Borsod-Abaúj-Zemplén és Bács-Kiskun megyében arra is volt példa, hogy hirdetésben reklámozták az otthoni párlatfőzést mint kvázi bérfőzési szolgáltatást – a pálinkapiac legális szereplőinek mérsékelt örömére.

Miskolcon a határidő lejárta előtti napon nem nőtt az ügyfélforgalom az önkormányzatnál a desztilláló berendezések bejelentése miatt. Pontos adatot csak később tudnak mondani arról, hogy hány magánfőző teljesítette adóbevallási és adófizetési kötelezettségét, illetve jelentette be desztillálóberendezés beszerzését. „Az új adónem bevezetése némi többletmunkával jár ugyan, fennakadást azonban nem okoz” – tudtuk meg a város adóosztályának csoportvezetőjétől, Rozsák Andreától.

„A környéken nem jellemző a magánfőzés és az sem, hogy magánkézben desztillálóberendezések lennének. Inkább azokban a térségekben várható sok bejelentés, ahol a pálinkafőzés nem olyan fontos része a helyi gazdaságnak, mint Panyola környékén. Ezeken a területeken ugyanis érdemes inkább az otthoni főzésre voksolni, hiszen az az új szabályozás szerint 50 literenként mintegy 40 ezer forinttal kerül kevesebbe, mint a bérfőzés” – mondta lapunknak Muhari Zoltán, Panyola polgármestere.
A pálinkafőzésben jártasak szerint nem valószínű, hogy az adóhatóság munkatársai a jövőben magánemberekhez csengetnek majd be, hogy ellenőrizzék, nincs-e be nem jelentett desztillálóberendezésük, legfeljebb azok kerülhetnek kellemetlen helyzetbe, akiket valaki feljelent a NAV-nál.

Vége az ingyenszesznek

A bérfőzésben előállított párlat után megszűnt a korábban 50 literig biztosított nulla forintos adómérték, és 50 térfogatszázalék alkoholtartalmú párlatra vetítve literenként 835 forintot kell fizetni, 50 litert meghaladó mennyiség esetén pedig 1667 forintra nőtt az adó. Magánfőzés keretében továbbra is évente 50 liter 86 térfogatszázalékos – vagy 86 liter 50 térfogatszázalékos – párlat állítható elő.

Hirdetés