lelemenyA kormány célja a kulturális közösségek felvirágoztatása, mely hozzájárulhat a lokális identitás kialakulásához, a népesség helyben maradásához és az életminőség javulásához is – mondta el Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára a Leleményes hőseink program bemutatóján. Kiemelte: mintegy 1300 településen duplázzák meg a kulturális normatívát – írja az OrientPress Hírügynökség.


A kormány célja, hogy az 1940-es évekhez hasonló szintű, pezsgő kulturális közösségteremtés alakuljon ki az országban. Hoppál rámutatott, erre azért van szükség, mert a kommunizmus évei után nem sikerült olyan mértékben feltámasztani ezeket az értékteremtő lokális közösségeket, mint kívánatos lenne.

Holott a közösségek hozzájárulhatnának a lokális identitás megőrzéséhez, ahhoz, hogy a fiatalok ne hagyják el, hanem kötődjenek szülővárosukhoz, szülőfalujukhoz, térségükhöz – részletezte az államtitkár. A közösségek alkalmas eszközei a népesség helyben maradásához és az életminőség javulásához is.

Óriási kormányzati előrelépésnek nevezte azt az intézkedést, mely majdnem 1300 településen duplázza meg a kulturális normatíva összegét. Kiemelte: ez az összeg soha nem nőtt még ilyen jelentős mértékben, mint most.

Závogyán Magdolna, a Nemzeti Művelődési Intézet főigazgatója a sajtótájékoztatón bemutatta a frissen induló Leleményes hőseink programot, melyet 5 millió forintból készítettek elő, több mint egy éven keresztül – és szervesen kapcsolódik a kormányzati célkitűzésekhez.

Kiemelte, az intézet megalakulása óta két hatalmas feladat teljesítéséért dolgoznak: a közművelődés strukturális átalakításán és a közművelődési szakma megújításán. Ezért indult már korábban útjára a Kapunyitogató program, mely minden településen közösségi terek létrehozását célozza. A terek szinte minden településen megvannak már, ezeket tölti meg élettel az ifjúságot megszólító Leleményes hőseink program.

A projekt általános és középiskolás fiatalokat céloz meg, hogy keressék meg lakóhelyük akár szó szerinti, akár hétköznapi hőseit, dolgozzák fel életművüket, munkásságukat és szűrjék le, mit tudnak példájából ma is hasznosítani. Lokális hős lehet egy helyi kovács, egy lelkes tanító, egy elhivatott népművelő, kézműves - bárki, aki a helyi közösség számára példával járt elöl.

Az intézet munkatársai már 9 megyében térképezték fel az aktív cselekvő közösségeket és invitálták őket a programba. A többi megye látogatása másfél héten belül megtörténik, de már így is több mint negyven közösség regisztrált a projekt honlapjára.

A Nemzeti Művelődési Intézet megyei irodái minden szervezetnek szakmai segítséget nyújtanak, módszertani tanácsokat adnak és tájékoztatnak. A közösségi ötleteket egy internetes honlapra gyűjtik február 15-ig, majd közülük megyénként egyet-egyet kiválasztanak, melyeket a további években is támogatni kívánnak. Závogyán Magdolna elmondta: abban kívánják támogatni a közösségeket, amire szükségük van, az alulról jövő igényekre kívánnak építeni.

Hoppál Péter a tájékoztató végén elmondta: a feledésbe merült kulturális önszerveződésnek hasonló programokkal kívánnak „kovásza lenni”. A kulturális közfoglalkoztatást is integrálva, akár minden településen biztosítani tudnának a jövőben egy alkalmazottat, aki a közösségek újraéledését, működését segítené – hiszen már jelenleg is több mint 4500 ilyen alkalmazott van. Úgy fogalmazott: a közfoglalkoztatásnak köszönhetően így nem csak lakókörnyezetünk fejlődik, de szellemi vonatkozásban is szépülhetünk.

Hirdetés