A Mavir azon dolgozik, hogy kevesebb madár ütközzön a távvezetékeinek, egyúttal műfészkeket is kirak a ragadozó madaraknak. Madárvédelemben az E.ON is igyekszik: például gólyafészkeket helyez el a villanyoszlopain.


Láthatóvá teszi a Duna környezetében lévő nagyfeszültségű távvezetékeket a magyarországi villamosenergia-rendszer üzemeltetője, a Mavir annak érdekében, hogy a madarak ne ütközzenek a vezetékeknek. A vonuló madarak biztonságát szolgáló, Danube Free Sky LIFE nevű Duna menti összefogás 2021-ben indult és 2026-ban zárul. A Mavir tevékenysége a Fertő-Hanság, valamint a Duna-Ipoly Nemzeti Parkot keresztező távvezetékek térségére terjed ki.

Áramtalanítani kellett a madáreltérítő felszereléséhez

A Mavirnak a munka megkezdése előtt madárvédelmi szempontból meg kellett határoznia a madárütközés veszélye miatt kritikus vezetékeket, és kijelölni a védelemmel ellátni kívánt szakaszaikat – olvasható a társaság honlapján. Műszaki okból kétféle madáreltérítő eszközre esett a választása. A hálózat legfelső vezetékeire (az ügynevezett védővezetőkre) nagyobb, ködben is messziről észrevehető, a szélben mozgó, RIB típusú madáreltérítők felszerelését tervezték. Mivel egy-egy távvezetéksoron csak egy-két ilyen vezetékkel kell számolni, a kritikus szakaszokra összesen 640 ilyen eszköz telepítését tűzték ki célul. Ez összetett feladatnak bizonyult, mert az eszközök telepítése csak a távvezeték kikapcsolása (feszültségmentesítése) esetén, bonyolult módon lehetséges. Az átviteli hálózat terheltsége miatt a vezetékek kikapcsolására kevés alkalom adódott.

A cikk itt folytatódik

Hirdetés