![]() |
![]() |
Rövid ismertető: Az államigazgatási és a költségvetési szervek vezetését a kontrollrendszerük, kontrollkörnyezetük kialakítására törvények és kormányrendeletek kötelezik. A szervezetet az alkalmazottak működtetik, technikai eszközeit, vagyontárgyait a munkatársak kezelik, és az ő tevékenységük révén jönnek létre a társadalom tagjai számára szükséges anyagi értékek, válik lehetővé jogos igényeik kielégítése. Ezért a kontrollkörnyezeten belül a legfontosabb terület az emberi erőforrásokkal való hatékony, gazdaságos és eredményes gazdálkodás feltételeinek, követelményeinek meghatározása, az adott szervnél foglalkoztatott munkatársak lojális magatartásának motiválása, a célok elérésében való aktív részvételük anyagi és erkölcsi ösztönzése, amelynek szabályozása konzisztens módon ki kell, hogy terjedjen a költségvetési szerv valamennyi tevékenységi körére az emberi (humán-) erőforrások megszerzésére, megtartására, fejlesztésére, megbecsülésére, hatékony és eredményes foglalkoztatására. A belső ellenőrzésnek az Államháztartási törvényben, és a költségvetési szervek belső ellenőrzéséről szóló kormányrendeletben előírt alapvető feladata, hogy megállapításaival, javaslataival segítse a költségvetési szerv kontrollrendszerének, kontrollkörnyezetének célszerű kialakítását, és ezen keresztül a hatékony, gazdaságos és eredményes működését. A belső ellenőr szakmai továbbképzés részeként a tananyag az államigazgatási és a költségvetési szervek vezetése és a belső ellenőrök számára kíván szabályozás-módszertani és ellenőrzés-technikai segítséget nyújtani.
Szükséges előfeltételek, ismeretek: Vezetői, belső ellenőrzési, illetve munkaügyi gyakorlat előnyt jelent. A tananyagban szereplő, akalmazott jogszabályok:
Milyen ismereteket nyújt: A tananyag egyrészt az államigazgatási és a költségvetési szervek belső kontrollkörnyezetének részét képező a humán erőforrás gazdálkodás átfogó és részletes szabályainak megteremtésével kapcsolatos jogszabályi követelményeket, a vezetés ezzel összefüggő kötelezettségeit és lehetőségeit mutatja be. Másrészt ismerteti azokat az ellenőrzési módszereket és technikákat, amelyek révén a belső ellenőr képes feltárni a humán erőforrás gazdálkodásra ható kockázatokat, a szabályozásban előforduló hiányosságokat, ezáltal lehetővé téve a célirányosabb, biztonságosabb, hatékonyabb munkavégzést. Kiknek ajánljuk: A tananyag elsősorban a humán erőforrás gazdálkodásért felelős vezető és a belső ellenőrök számára nyújt hasznosítható gyakorlati ismereteket, de hasznos a különböző szintek irányítását, vezetését ellátó valamennyi vezetőnek is. Tudásellenőrzés módja: Önellenőrző kérdésekkel és automatikusan kiértékelődő tesztkérdésekkel Tanulás módja: E-learning, és arra épített, több egymással összefüggő témakör elsajátítását követően együttes konzultáció Szükséges tanulási idő: 8 óra – Készült: 2011. 02. 25. – Szerző: dr. Saly Ferenc |