moeuCsaknem 70 milliárd forint európai uniós forrás áll rendelkezésre a Duna régión belüli együttműködési és támogatási projektekre 2020-ig, miután az Európai Bizottság augusztus 20-i döntésével jóváhagyta a Duna-medence 14 országának együttműködésével kidolgozott Duna Transznacionális Programot - tájékoztatott Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára hétfőn.

Az első nemzetközi pályázati felhívás meghirdetésével szeptemberben megkezdődhet a program végrehajtása. A partnerországok döntése alapján a programvégrehajtással összefüggő feladatokat az NGM szervezeti keretei között működő irányító hatóság látja el - emelte ki az államtitkár.

A program középpontjában a közös kutatás-fejlesztés és társadalmi innováció, a vállalkozói készség ösztönzése, a környezeti és kulturális felelősségvállalás, a közlekedésfejlesztés és az energiabiztonság, a karbonszegény gazdaság felé történő elmozdulás támogatása áll.

A program az Európai Unió Duna régióra vonatkozó stratégiájának prioritásaival összhangban támogatja a transznacionális együttműködési projekteket - ismertette Rákossy Balázs.

A közös, több ország részvételét feltételező együttműködési projektek célja egyelőre nem infrastrukturális fejlesztések fizikai megvalósítása, hanem azok előkészítése, az érintett országok közötti tervezési, kutatási, szakmai együttműködés keretében - tette hozzá.

A Duna Transznacionális Program az EU kohéziós politikájának második célkitűzése, az Európai Területi Együttműködés keretében megvalósuló európai transznacionális programok egyike. Földrajzi célterülete megegyezik az EU Duna Régió stratégiája által meghatározott makrorégióval, amelyet a Duna-medencében található országok, illetve azok régiói alkotnak. Így a 14 partnerország közé Magyarországon kívül nem csak az EU-tag Ausztria, Bulgária, Csehország, Horvátország, Románia, Németország (Bajorország és Baden-Württemberg tartomány), Szlovákia és Szlovénia tartozik, hanem az unión kívüli Bosznia és Hercegovina, Moldova, Montenegró, Szerbia és Ukrajna, négy régió területével.

Az első nemzetközi pályázati felhívás meghirdetése szeptember végén várható, ezután évente hirdetnek meg újabb felhívásokat. A beadott pályázatok támogatásáról a partnerországok képviselőiből álló monitoring bizottság hoz majd döntést - közölte Rákossy Balázs.

(MTI)

Hirdetés