Ursula von der Leyen a múlt héten az Európai Parlamentben (EP) jelentette be, hogy javaslatokat fognak kidolgozni az úgynevezett „intelligens feltételrendszerről”, vagyis az uniós forrásoknak – köztük a zárolt támogatásoknak – a nemzeti kormány bevonása nélküli célba juttatásáról – adta hírül a Népszava, amelynek kérdésére az Európai Bizottság (EB) nem kívánt részletekbe bocsátkozni, egy bizottsági forrás azonban annyit megjegyzett, hogy a költségvetési főigazgatóságot felkérték, dolgozzon ki javaslatot arról, hogyan működhetne a gyakorlatban az új mechanizmus.
Az Európai Unió az utóbbi években pénzmegvonással sújtja a jogállami normákat megsértő kormányokat. Jelenleg csak Magyarország ellen alkalmazza a szankciót. Mivel a brüsszeli pénzek 80 százalékát Orbán Viktor kormánya osztja szét, a korlátozások miatt helyhatóságok, nem kormányzati szervezetek, vállalkozások súlyos pénzektől esnek el önhibájukon kívül – emlékeztet a lap. Civilek és politikusok régóta sürgették, hogy az EU módosítsa szabályait azért, hogy a finanszírozásból ne maradjanak ki rászorulók azért, mert a hatalmon lévők csorbítják a jogállamiságot.
Ezt évek óta szorgalmazta az Újítsuk meg Európát liberális frakció, amelynek német tagja, Moritz Körner a lapnak azt mondta: az előző költségvetési biztos, Johannes Hahn azért vonakodott elfogadni javaslatukat, mert ahhoz át kellene térni az összes pénzeszköz közvetlen magyarországi kezelésére, ami jelentős emberi erőforrásokat igényelne, és jelentős többletköltségekkel járna. A liberálisok ugyanakkor arra hivatkoztak, hogy eleve számos pénzügyi forrást már így költenek el. A régebbi és friss javaslatok szerint az EB rábízhatja az irányító hatóság szerepét nem kormányzati és szakmai szervezetekre, vagy olyan félig független szervekre, mint az Európai Beruházási Bank.
Egy névtelenséget kérő szakértő a lapnak azt mondta: a változtatások nem igényelnének jogszabályi változtatást, a kormány által felügyelt támogatások egy része így is átcsoportosítható a közvetlen irányítású alapokba.