Az Alkotmánybíróság (Ab) alaptörvény-ellenesség miatt megsemmisítette az önkormányzati szolidaritási hozzájárulásról szóló kormányrendelet egyes rendelkezéseit.


Újra bíróság elé vihetik az önkormányzatok a szolidaritási hozzájárulás ügyét, miután az Alkotmánybíróság megsemmisítette a pereket tiltó rendeletet. A főváros több tízmilliárd forintot vitat, a döntés így a pénzügyi harc folytatását teszi lehetővé.

A kormány korábban úgy módosította a szabályokat, hogy az önkormányzatok által fizetett úgynevezett szolidaritási hozzájárulással kapcsolatos vitákat ne lehessen bíróság elé vinni. Sőt, a rendelet azt is kimondta, hogy a már folyamatban lévő pereket is meg kell szüntetni.

Ez sokaknál kiverte a biztosítékot, köztük az Országos Bírói Tanácsnál is, amely az Alkotmánybírósághoz fordult.

Ezért semmisítették meg

Kimondottan problémásnak ítélték, hogy a szabályokat visszamenőlegesen is alkalmazni kellett volna, vagyis már futó ügyekbe is belenyúlt volna a rendelet. Ez pedig könnyen igazságtalan helyzeteket teremthet.

„A törvény előtti egyenlőség elve sérülhet, ha azonos tárgyú perekben a bíróság nem járhat el azonosan” – hangsúlyozta honlapján a testület.

A testület szerint ráadásul a rendelet előkészítése során még az alapvető egyeztetési szabályokat sem tartották be. Egyszerűen nem vonták be azokat a szerveket, amelyeknek törvény szerint véleményezniük kellett volna a jogszabályt.

Mi lesz a folyamatban lévő ügyekkel?

A döntés értelmében a már futó pereket nem lehet egyszerűen „lenullázni” a rendelet alapján. Sőt, ahol már megszüntették az eljárást, ott is felmerülhet, hogy újra kell gondolni a helyzetet. Az Alkotmánybíróság szerint a jogalkotónak később rendeznie kell ezeknek az ügyeknek a sorsát is, különben teljes káosz alakulhat ki.

A döntés lényegében visszaadja az önkormányzatok egyik legfontosabb jogát: hogy vitás ügyekben bírósághoz fordulhassanak. Ez nemcsak pénzügyi kérdés, hanem alapvető jogállami garancia is.

Hirdetés