svajci_frank02Svájci frank alapú kötvénnyel rendelkező önkormányzati ügyfelei számára dolgozott ki árfolyam-rögzítéses eljárást az OTP Bank. A bank az új rendszerről 29-én szerdán közöl részleteket.

Piacvezető pénzintézet az OTP a magyarországi bankpiac önkormányzati szegmensében. Bencsik László, a hitelintézet vezérigazgató-helyettese egy közelmúltban adott interjúban arról számolt be, hogy bankja olyan konstrukciót indít a közeljövőben a devizában eladósodott önkormányzatok számára, amely vélhetően orvosolni fogja ezeknek a helyhatóságoknak a problémáit – tudósított az MTI.

A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi, tavaly novemberi stabilitási jelentése szerint a magyarországi bankrendszer nettó kitettsége növekszik: az önkormányzati rendszer eladósodottsága egyre nagyobb kockázatot jelent mind az államháztartás egyenlegére, mind pedig a banki portfólióminőségre. A jegybanki jelentés alapján 2011. július végén a hazai bankrendszer önkormányzatok felé fennálló követelésállománya ezermilliárd forint volt.

Az OTP Bank a devizahiteles lakossági ügyfelek számára is saját árfolyam-rögzítéses szisztémával rendelkezik. A bank tavaly augusztusban indította saját árfolyam-rögzítéses hitelkonstrukcióját a devizahitelesek megsegítésére, amellett, hogy részt vett állami programban is.

Az OTP Bank konstrukciójára az igényeket az államihoz képest később, 2012. március 31-éig lehet beadni, azaz még mindig lehet élni a lehetőséggel. Az OTP saját konstrukciójában a rögzített árfolyamok magasabbak, mint állami megfelelőjénél, viszont szélesebb ügyfélkörre terjedhet ki. A magasabb árfolyamokat az OTP-nél azzal indokolták, hogy vélhetően ezzel a konstrukcióval élnek majd azok a devizaadósok, akik hosszabb időt szánnak a belépés átgondolására.

Az OTP a svájci frank árfolyamát 200 forinton, az euróét 265 forinton, a japán jenét 2,20 forinton rögzíti saját konstrukciójában. Az OTP saját rendszerében a rögzített árfolyamon történő hiteltörlesztés futamideje maximum 36 hónap. A 2011. december 31-éig érvényes állami konstrukcióban a devizakölcsönöknél a svájci frankot 180 forintos, az eurót 250 forintos, a jent pedig 2 forintos árfolyamon rögzítették.