Az önkormányzatok tucatszám fogadtak el szinte azonos szövegű rendeleteket, főleg szegényebb, romák lakta térségekben.
Ezek gyakran jövedelemhez, vagyoni helyzethez, iskolai végzettséghez, sőt személyes meghallgatáshoz kötötték a beköltözés engedélyezését, ami a Bizottság szerint teret ad az önkormányzati önkénynek és az előítéletes döntésekhez.
Most a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal igazat adott a civileknek: közölték, hogy egy kivételével a vizsgált rendeletek súlyosan diszkriminatívak, ezért azonnal hatályon kívül kell őket helyezni.
Több jogvédő szervezet üdvözölte az elmarasztaló döntést, azonban úgy látják, hogy a betelepülést szabályozó jogsértő törvénynek a jogrendszerből is ki kellene kerülnie, mivel az mostanra rendszerszintű diszkriminatív jogalkotáshoz vezetett.
Ezt több civil szervezet közösen sürgeti, köztük a Társaság a Szabadságjogokért, a Roma Sajtóközpont, a Polgár Alapítvány az Esélyekért, a Nógrád Megyei Cigány Kisebbségi Képviselők és Szószólók Szövetsége, az Amnesty International Magyarország, a Human Dignity in Action és a Magyar Helsinki Bizottság.
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter állította, nem azért alkották meg a törvényt, hogy diszkriminatív rendeletek szülessenek – írja közleményben a Magyar Helsinki Bizottság.

