Több vidéki település is fejlesztéseket indíthat részben saját, részben pályázati forrásból.
Egymilliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból épül kerékpárút Zalaegerszeg és Teskánd között – tájékoztatta Zala Vármegye Önkormányzata az MTI-t.
A közlemény szerint a TOP Plusz programból, az Élhető települések elnevezésű felhívásból finanszírozott beruházás jóvoltából biztonságos, környezetbarát módon közelíthetők meg munkahelyek, közszolgáltatások és a közösségi közlekedés. A kerékpárforgalmi létesítmények hozzájárulnak a zaj- és légszennyezés csökkentéséhez, az egészségmegőrzéshez és az élhetőbb települési környezet kialakításához is.
A tervezett kerékpárút négy szakaszból áll. A Teskánd és Zalaegerszeg közötti fő nyomvonal közel 3,5 kilométer hosszú, amelyhez kapcsolódik egy 183 méteres ág Teskánd északnyugati részén, 326 méteres szakasz Andráshida irányába, valamint egy 149 méteres útvonal Ebergény felé.
A kivitelezést a Sprint Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. végzi, a befejezés 2025 júniusára várható. A leendő kerékpárút nemcsak a Teskánd és Zalaegerszeg közötti kapcsolatot biztosítja, de csatlakozik a Zalalövőt Teskánddal összekötő Zala-völgyi kerékpárúthoz is.
A projekt konzorciumi együttműködésben valósul meg, melynek vezetője Zala Vármegye Önkormányzata, tagja pedig Zalaegerszeg és Teskánd önkormányzata.
Csolnokon átadták a település új közösségi terét, amelyet egy volt bányatiszti lakás teljes átépítésével alakítottak ki – közölte a Komárom-Esztergom vármegyei önkormányzat területfejlesztési társaságának projektmenedzsere.
Bándi Gábor tájékoztatása szerint a közel 360 millió forintos beruházás részeként a ház átadása után rendezik a korábbi XII-es akna területét. A 2600 négyzetméteres ingatlanon elbontják a romos kiszolgáló épületeket és elszállítják a környezetet több évtizede szennyező építési törmeléket.
A bányatiszti lakás átalakítása során egy nagyobb befogadóképességű díszterem jött létre, valamint több, kiállítótérnek vagy klubhelyiségnek alkalmas termet alakítottak ki.
A falu a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében a beruházáshoz 205 millió forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatást nyert el, saját költségvetéséből pedig 153 millió forinttal járult hozzá.
Összesen hétszázmillió forintnyi uniós támogatást nyert el három Békés vármegyei település önkormányzati tulajdonú belterületi utak felújítására.
Gyomaendrődön 400 millió forintból 23 útszakasz burkolatát korszerűsítik. Békésszentandrás 184,5 millió forint támogatást fordíthat négy utcában a fejlesztésre; míg Ecsegfalván 120 millióból öt utcában újulnak meg az érintett útszakaszok. A forrást a települések az uniós Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz keretéből nyerték el.