navracsics_tibor02A települési képviselőtestületek csaknem mindegyike megszavazta már a járási hivatalok felállításáról szóló megállapodást, egy nappal a határidő lejárta előtt - közölte a közigazgatási és igazságügyi miniszter. A fővárosi kerületek is aláírták a megállapodást, Szeged számot tart a felmerülő költségek megtérítésére.

A közigazgatási tárca vezetője, Navracsics Tibor elmondta, szerdáig országosan 2750 településsel kell megkötni a járási hivatalok felállításáról szóló megállapodást (ez a 3183 önkormányzat 86 százaléka). Egy nappal a határidő letelte előtt a települések 99,6 százalékánál a képviselőtestület - párthovatartozástól függetlenül - megszavazta ezt a megállapodást. Ezt csak úgy lehetett elérni, hogy az egyeztetés során nem a pártpolitikai, hanem a szakmai szempontokat tartották szem előtt – mondta a miniszter. A január óta tartó egyeztetési folyamat példaértékűnek nevezte. Meggyőződése szerint a résztvevők nemcsak elmondhatták, hanem érvényesíthették is érdekeiket.

A közigazgatási tárca parlamenti államtitkára, Rétvári Bence, az országgyűlésben kedden napirend előtt szintén arról beszélt, hogy az előkészítettség állapota szerint szinte mindenhol megszületik a megállapodás határidőre, alig tíz településnél fog ez elmaradni. A törvény értelmében ezeken a helyeken a kormányhivatal vezetője hozza létre a szerződést, így az ott élők sem maradnak függő jogi helyzetben - írta az MTI.

A 23 fővárosi kerületi aláírta a megállapodást

Aláírta a budapesti járási hivatalok kialakítására vonatkozó kétoldalú megállapodást a 23 kerületi önkormányzat és a fővárosi kormányhivatal kedden Budapesten. Noha a három MSZP-s kerületi polgármester - Gajda Péter (XIX. kerület), Szabados Ákos (XX.) és Tóth József (XIII.) - előzetesen jelezte, hogy tiltakozásképpen nem vesznek részt az ünnepségen, a rendezvény előtt ők is aláírták a dokumentumot. Szabados Ákos végül mégis ott volt az eseményen is.

Az ünnepségen Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter köszönetet mondott a kerületvezetők együttműködéséért. Kiemelte: a politikamentes egyeztetéseken a korábbinál jobb közigazgatás kialakítása volt a cél. Azt mondta, a változás elodázhatatlan volt, az önkormányzatok "heroikus munkát" végeztek, egyre több feladatot és egyre kevesebb finanszírozást kaptak. Utóbbi kapcsán utalt arra, hogy az önkormányzatok részbeni állami konszolidációjával könnyebb lesz a helyzet.

A miniszter szólt arról, az önkormányzatok és az államigazgatás egymásra van utalva, ugyanakkor ki is egészítik egymást, s bízik abban, hogy ez tartósan így lesz.

Szeged költségei megtérítését kéri

Szeged igényt tart a járási kormányhivatal kialakításához kapcsolódó indokolt és igazolt költségei megtérítésére – döntött ellenszavazat nélkül a szegedi közgyűlés keddi rendkívüli ülésén. A közgyűlési határozat szerint, amennyiben a Csongrád Megyei Kormányhivatal az október 31-ei határidőig kötelezettséget vállal erre, Botka László (MSZP) polgármester aláírhatja a járási kormányhivatal létrehozásához kapcsolódó megállapodást, ellenkező esetben nem.

Az előterjesztést jegyző Botka László a vita során kifejtette, az újonnan felálló járási kormányhivatal elsősorban az okmányiroda és gyámhivatal teendőit veszi át. E feladatokat a szegedi polgármesteri hivatalban jelenleg 88, a járáshoz tartozó 12 községben további húsz köztisztviselő látja el, az új járási hivatal azonban 187 fővel működik majd.

A járási kormányhivatal létrehozásához a Csongrád Megyei Kormányhivatal a város okmányirodájának és más szervezeti egységeinek is otthon adó Huszár utcai önkormányzati ingatlan teljes egészének ingyenes használatba adását kérte. A járási kormányhivatalhoz kerülő egységek mellett az épületben működik azonban az éves szinten több tízezres ügyfélforgalmú szociális és adóiroda is – közölte a polgármester. Ezek elhelyezéséről a városnak gondoskodnia kell, ennek érdekében a kormányhivatal – amennyiben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. hozzájárul – az önkormányzat ingyenes használatába ad egy állami ingatlant Újszegeden. A költözés és az új hivatali épület átalakítása, az informatikai rendszer kiépítése azonban előreláthatólag 354 millió forintba kerül. A Huszár utcai ingatlant pedig nem az államtól "örökölte" a város, hanem piaci áron vásárolta meg, az elmúlt tíz évben összesen 725 millió forintot fordított kizárólag saját forrásból az irodaépület kialakítására – mondta a polgármester.

Az előterjesztés kapcsán heves vita bontakozott ki. A vitát követően Bohács Zsolt módosító indítványt nyújtott be Botka László előterjesztéséhez, amely szerint az önkormányzat a polgármester javaslatában szereplő konkrét összegek helyett a járási kormányhivatal kialakításához kapcsolódó indokolt és igazolt költségeinek megtérítését kéri. Az így módosított előterjesztést a Fidesz-KDNP frakció tagjai, a közgyűlés LMP-s és jobbikos képviselője, valamint az MSZP-Összefogás Szegedért frakció tagjai is támogatták, egy szocialista képviselő tartózkodott.

Hirdetés