Az építészet mindig egyfajta közügy, hiszen amit megteremtünk az nemcsak a sajátunk, hanem alakítjuk vele a városképet is – mondta Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára, országos főépítész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol az új építészeti törvény hatásai mellett beszélt az agglomerációs terjeszkedés korlátairól és a magasházak jövőjéről is.
Az új építészeti törvény tíz alapelvet határoz meg, pedig az elmúlt sok tíz évben nem nagyon látunk olyan törvényt, amely alapelveket is meghatározna, egy víziót, hogy hogy is szeretnénk élni – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Lánszki Regő. Az országos főépítész külön kiemelte, hogy az építészet mindig egyfajta közügy, hiszen amit megteremtünk az nemcsak a sajátunk, hanem alakítjuk vele a városképet is.
Az szaktárca államtitkára elmondta, az új szabályozás nemcsak a kereteket határozza meg, hanem megszabja a működés rendjét, mert kiépül egy főépítészi és tervtanácsi struktúra, amely érvényre juttatja majd a jogszabály által lefektetett irányelveket, de a szakember azt is fontosnak tartja, hogy ezek az építészeti tervek mindig helyi szűrőn mennek át, a helyi főépítésznek és a helyiek által felhatalmazott testületeknek kell dönteniük, de biztosítani kell a jogorvoslat lehetőségét is. Másodfokon van egy vármegyei szintű főépítész és tervtanács, és ha ott sem felel meg valamelyik terv, akkor az Országos Építészeti Tervtanácshoz lehet fordulni.
Lánszki Regő fontos problémának tartja, hogy az elmúlt 34 évben Magyarország zöld területeinek a tíz százalékát belterületté nyilvánították, és elkezdték beépíteni. „Ez egy hatalmas szám, azt jelenti, ha így megyünk tovább, akkor az összes zöld területünk elvész, és nem tudunk kimenni egy csöndes és önmagát zöldnek mutató területre. Ezt a folyamatot igyekeztünk legmarkánsabban és leghatározottabban megállítani” – mondta.