Március 15-től a Magyar Nemzeti Múzeumban látható a Fejedelmek aranya - Uralkodói reprezentáció Erdélyben című tárlat.
A kiállítás április 13-ig látható a Magyar Nemzeti Múzeumban. Ezt követően a belépőjegyekből származó bevétel 50 százalékát a székelyföldi múzeumok javára fordítják.
A tárlatot tavaly tavasszal indították Székelyföldre, azt először Csíkszeredában, majd Marosvásárhelyen láthatták az érdeklődők, de a román hatóságok Sepsiszentgyörgyre már nem engedték továbbszállítani, végül a Magyar Nemzeti Bank páncélautójával hozták vissza Magyarországra.
A tárlatot eddig 23 ezren látták - mondta el Hankó Balázs, hozzátéve: kiemelt törekvés, hogy a Kárpát-medencében minden magyarhoz eljuttassák a magyar kultúra kincseit. A Kupolateremben látható tárlathoz kapcsolódva adományozási lehetőséget biztosítanak a székelyföldi múzeumok támogatására - hangsúlyozta.
Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központhoz tartozó Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója elmondta: a kiállítás teljes biztosítási értéke 5,5 milliárd forint. A tárlaton szerepel egyebek mellett egy érme Bocskai Erzsébettől, amelynek a piaci értéke meghaladja a 100 millió forintot. Látható Apafi Mihály korából származó, 1672-ben vert érme is, amely egészen különleges, aprólékosan kidolgozott. Ez is jelentős muzeológiai kincs, amelynek a nemzetközi piacon is 25 ezer eurós biztosítási értéke van. Kiemelte: a számokon túl ezek a numizmatikai emlékek hiteles arcképei az egykori erdélyi fejedelmeknek, és mintegy 150 évet fognak át. Az érmék sokat mesélnek nekünk a kor divatjáról, a fejedelmi reprezentációról, hogy elképzelhessük, milyen volt az Erdélyi Fejedelemség.