Mihez kezd az önkormányzati rendszer a kistelepülésekkel? |
![]() |
![]() |
2011. március 09. szerda, 12:00 |
„Drasztikusan centralizálni” kell a kistelepülések önkormányzatait – idézi a vg.hu a Széll Kálmán Terv angol nyelvű változatát. Hogy ez a feladatkörök megnyirbálását jelenti-e, vagy akár azt is, hogy a legkisebb települések önkormányzatait összevonnák, egyelőre nincs tisztázva. Korábban mindkét megoldás szóba került. A rendszer egységesítésének fontos lépése lesz, ha 2013-tól megszületnek a járások. Addig is a mintegy 3200 települési önkormányzat működését biztosítani kell, közben pedig a feladatok áttekintésénél fontos szerepet kell szánni a finanszírozhatóságnak – mondta el Dancsó József, a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségének elnöke. Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára úgy véli: meg kell egyezni, mi minősül önkormányzati minimumnak. Nem húzna túl szigorú határt az önkormányzatiság követelményeinél: szerinte, ha egy község külső segítség nélkül meg tud szervezni egy helyi választást, akkor már maradhat önálló. Kiemelte: csupán a lakosságszám alapján nem lenne szabad megszüntetni az önállóságot. Tállai András államtitkár erről a kérdésről korábban úgy fogalmazott: a kisebb lélekszámú településeket akár választott elöljárók is vezethetnék, képviselő-testület vagy bizottságok nélkül. |
Hozzászólások
Sajnos a gond így is megvan, mindez a halott (nem oroszlán, mert azt élni hagyják)kiskuty a rugdosása.
Megint arról folyik a szó, hogy mit kell elvenni vagy sem a kis településektől. Arról nincs szó, hogy ez nem lesz, de....
Nem téma, hogy mit kapnak ők azért, hogy legyen munkahely, hogy a település ne öregedjen el, hogy a fiatalok helyben maradjanak, hogy a közszolgáltatás ok színvonala valóban emelkedjen, s ezáltal megmaradjon a népességmegtart ó erő, megmaradjon, nőjön az életminőség.
Csak az a cél, hogy az ország gazdasági állapota javuljon, s ennek a kistelepülésen eddig nyújtott szolgáltatások az akadályai. S ez politikai oldalaktól függetlenül így van, magunk maradtunk.
Nem értek egyet.Igen is számít, hogy elsétál a gyerekem az óvodába, vagy buszra kell tennem. Hogy az iskolás gyerekem ott tud-e maradni délután szakkörre, zeneiskolára vagy nem, mert már nincs buszjárat. Hogy bemegyek Marikához/Jolik ához/Sanyihoz/F erihez elrendezni a gépjárműadóm kérdését gyorsan beugorva a hivatalba, aki megteszi azt is, hogy hazabiciklizve beadja nekem a csekket, vagy szabadságot kell kivennem, autóba ülnöm, sorszámot húznom, félórát várnom, s utána megbeszélnem. Ja, s előtte telefonon leegyeztetni, hogy tudnak-e fogadni aznap. Mert ez sok helyen így megy a "színvonalas és ügyfélbarát" városi ügyintézésnél. Bizony, ez is a minőség része, amit messziről nem tudnak pótolni.