Még legalább két, egyenként ötmilliárd forint keretösszegű pályázat kiírása várható.

Ezt a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos, Gyopáros Alpár jelentette be Nógrád községben, ahol a program keretében kialakított szolgálati lakást adott át. Várhatóan március végén hirdetik ki annak a tízmilliárd forintos keretösszegű, most lejárt határidejű pályázatnak az eredményét, amelynek keretében önkormányzati tulajdonú ingatlanok felújítására, falu- és tanyabuszok, kommunális, orvosi, iskolai, óvodai, illetve a polgármesteri hivatal működéséhez szükséges eszközök beszerzésére lehetett pályázni.

Az eddigi évekhez hasonlóan idén is terveznek új támogatási célterületet, a falusi polgármesterek javaslatai alapján. Magyarországon körülbelül hárommillió ember él ötezer fő alatti településen, őket érinti az intenzív fejlesztési program – mondta a kormánybiztos. A fejlesztések gyakorlatilag mindent érintenek, ami a falu életéhez kapcsolódik, a többi között az önkormányzati szolgáltatásokat, az egyházakat, a civil szervezeteket, a vállalkozásokat, de a közlekedést is. A kormány alapelve, hogy a Magyar falu programnak a 2018-as indulása óta alulról és felülről egyaránt építkezőnek kell lennie – folytatta –, „semmiképpen sem olyan programnak, amelyben egy budapesti kormánytisztviselő egy budapesti állami hivatalban egy íróasztal mögött mondja meg, hogy mire van szükségük a falvaknak; mondják meg ezt maguk a falvak”.

A kormánybiztos polgármesterekkel is találkozott Nógrádon. Elmondta: sok száz hasonló szakmai konzultációt folytattak már le több tízezer résztvevővel, ezeken a találkozókon javaslatok, vélemények, jó szándékú kritikák is elhangzanak, mindezeket pedig beépítik a Magyar falu programba.

Balla Mihály (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője a rendezvényen arról számolt be, hogy 2019 óta 14,4 milliárd forint érkezett Nyugat-Nógrádba a Magyar falu program nyertes pályázatainak köszönhetően, és ezen felül még nyolcmilliárd forint a falusi csok eredményeként. Ez 82 kistelepülést érint.

Varga Richárd (Fidesz-KDNP) polgármester elmondta, hogy Nógrád község csaknem 300 millió forintot nyert el a programban az utóbbi években. A minap átadott, még üres szolgálati lakásra pályázatot írnak ki, szándékuk szerint gyermekorvosi vagy óvodapedagógusi lakás lesz.