bodo sandor mastergoodA kormány ötmilliárd forintos keretösszeget szán a munkásszálló-építési program folytatására. A program eddigi négy pályázati fordulójában 39 létesítményt építettek fel hazai támogatásból, több mint ötezer férőhelyes összkapacitással.

A legutóbbi pályázati forduló tavaly zárult le, de a nagy igények miatt a kabinet további forrást ígér a munkásszálló-építési program folytatásra – közölte a Master Good cégcsoport épülő nyírkarászi munkásszállásának bejárását követően az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára, Bodó Sándor (képünkön). A pályázati feltételek az előző kiírásokhoz hasonlóak, például a vállalkozások és az önkormányzati cégek a 80 és 200 férőhely közötti szállók megépítéséhez kaphatnak kormányzati támogatást.

A munkásszálló-építési program eddigi négy pályázati fordulójában 12,5 milliárd forintos hazai támogatásból 39 létesítményt építettek fel, több mint ötezer férőhelyes összkapacitással. Az első pályázati körben az önkormányzatok számára biztosították ezt a lehetőséget, amelyek többségében elhagyott ingatlanokat alakították át munkásszállásokká, később pedig már az önkormányzati cégek is kedvezményezettjei lehettek a programnak. A vállalkozások ugyanakkor felismerték, hogy a programba való kapcsolódással stabilabban biztosítani tudják saját munkaerő-utánpótlásukat.

A fiatalok elhelyezkedését segíti, különösen Kelet-Magyarországon, ha a munkahelyek mellé komfortos szálláslehetőséget is ajánl a munkáltató, így munkavállalóknak nem kell hosszabb távolságon utazniuk a munkába járáshoz, de mégis közel maradhatnak a saját településükhöz – mondta Bodó Sándor. – A kormány a források odaítélésekor figyelembe veszi például az adott térség munkanélküliségi adatait és a pályázó cégek nagyságát és foglalkoztatotti létszámát.

A csaknem kétezer embert foglalkoztató Master Good cégcsoport Nyírkarászon és Szabolcsbákán két külön projekt keretében alakított ki egy 84, illetve 83 személyes munkásszállót, előbbi helyszínen 322 milliós, míg a másiknál 256 millió forintos beruházással. A vissza nem térítendő támogatás mértéke a két fejlesztés esetében meghaladta a 264 millió forintot, a szállók üzemeltetéséhez pedig nyolc álláskereső foglalkoztatására kapott a cég támogatást.

Az integrált takarmánytermeltetéssel, baromfitenyésztéssel, keltetéssel, brojlerhízlalással és -feldolgozással foglalkozó vállalatcsoporthoz tartozó Master Good Kft. által elindított beruházás során modern munkásapartmanok épülnek fel a társaság nyírkarászi és szabolcsbákai telephelyein – mondta Bárány László, a cégcsoport tulajdonosa. A hotelegyüttesekben saját fürdőszobával rendelkező szobákat, valamint konyhát, társalgókat, sportolásra alkalmas helyiségeket és zöldfelületeket, közösségi tereket alakítanak ki. „A kiemelt támogatás segítségével nem egyszerűen munkásszállót építünk – ecsetelte Bárány László –, hanem olyan minőségű, akár családok számára is perspektívát nyújtó apartmanszállodákat, amelyekben önálló főzési, mosási, tisztálkodási és szórakozási lehetőségek érhetők el.” A szállások mellett mintegy egyhektáros, megművelhető kerteket alakítanak ki, így lakóközösségenként akár 200-300 négyzetméteres földterület áll rendelkezésre.