veszpremrepElfogytak az ipari területek Veszprém környékén, ezért egy 12 milliárd forintos beruházás keretében alakítanak ki új iparterületet a szentkirályszabadjai repülőtér mellett – írja a Világgazdaság.

A jövő hónapban adja át 18,5 milliárdos zöldmezős beruházását a Valeo Auto-Electric Magyarország Kft. A francia tulajdonú vállalat az elmúlt években sokat fektetett veszprémi gyárába: 2015-ben egy 2,5 milliárd forintos beruházást hajtott végre, egy évvel később egy 10 milliárdost, a jelenlegi projektben pedig több épületet átalakít, bővíti a fejlesztőlabort, és egy új, négyezer négyzetméteres raktárcsarnokot épít. A térség húzóágazata az autóipar, a versenyszféra teljes árbevételének 58 százaléka ugyanis autóipari beszállítóktól származik.

Többmilliárdos fejlesztéseket hajtott végre a többi közt a Continental Automo­tive Hungary Kft., a Balluff Elektronikai Kft., a Maxon Motor Hungary Kft. Tavaly adták át a Penny Market veszprémi logisztikai központját is, egy 9 milliárd forintos zöldmezős beruházást. Az említett fejlesztések mind hozzájárultak ahhoz, hogy a város 2017-ben 5,58 milliárd forintos iparűzési adóbevételre tett szert, míg ez az összeg 2012-ben csak 3,57 milliárd forint volt. Az ipari beruházások lendülete kitart: tavaly a Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő Zrt. (NIPÜF) vásárolt egy területet a szentkirályszabadjai repülőtér mellett, amelynek már tart az iparterületté minősítése.

Erre azért van szükség, mert bár hagyományos önkormányzati ipari parkja nincs Veszprémnek, a város körüli ipari zónákban elfogytak az üres telkek. A Házgyári út mentén lévő északi ipari területen működnek a legnagyobb foglalkoztatók, ezek együtt mintegy hétezer dolgozót foglalkoztatnak. A Balatonfüred felé vezető 73-as út melletti, déli ipari terület tavaly telt meg a Penny Market említett beruházásával. Magánkézben lévő terület a Videoton Ipari Park, amelybe az idén újabb autóipari gyártó települ. A közelmúlt beruházásai folytán a teljes munkaidőben foglalkoztatottak aránya folyamatosan emelkedik a városban, ahol 3 százalék alatti a munkanélküliség.

Az önkormányzat a 2015-ig (2013 plusz két év) tartó uniós finanszírozási időszakban nagyjából 13 milliárd forintos támogatást szerzett, a város területén működő társaságok pedig 100 milliárd forint értékben hívtak le forrásokat. Mindez a gazdasági eredményekben is megmutatkozik: az említett időszakban a helyben megtermelt egy főre eső GDP becslések szerint 16 százalékkal növekedett, az ipari kibocsátások növekedése pedig 40 százalék körül alakult – tudta meg lapunk a veszprémi önkormányzattól.

A beruházások során a vállalatok a létszámukat is bővítették, és ez a kutatás-fejlesztési, valamint a mérnöki területekre is igaz. A fiatalok megtartása érdekében a cégek az önkormányzattal szakipari mentorprogramot indítottak. A helyben elérhető munkaerő fogyatkozását az is jól mutatja, hogy a vállalkozások folyamatosan jelzik az önkormányzatnak a munkásszállók iránti igényeiket. Az idén átadnak egy nyolcvan férőhelyes munkásszállót. A városvezetés azt tervezi, hogyha a jövőben is lesznek ilyen jellegű pályázati források, tovább bővítik a szállókat.