allami szamvevoszekAz Állami Számvevőszék benyújtotta 2021 első fél évi ellenőrzési tervét az Országgyűlésnek. Többek között a helyi önkormányzatok adóztatási tevékenysége, a fertőző betegségek elleni lakossági védettség, a digitális állam fejlődése, a kutatás-fejlesztési források felhasználása témája is szerepel benne.

Az Állami Számvevőszék 2021 első fél évében megkezdi a 2020-as zárszámadás ellenőrzését, illetve véleményezi a 2022-es költségvetést. Folytatódik az önkormányzatok monitoring típusú értékelése, a számvevőszék minden településre eljut, és értékeli 3197 önkormányzat és 1284 önkormányzati hivatal korrupció elleni védettségét.

Az ÁSZ törvényben rögzített feladata az állami adóhatóság és a helyi önkormányzatok adóztatási tevékenységének ellenőrzése. E feladatkörében 2021 első felében ellenőrzi az önkormányzatok helyi iparűzési adóval kapcsolatos tevékenységét, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kisvállalkozások tételes adójával és a kisvállalati adóval kapcsolatos tevékenységét.

Sor kerül továbbá a szerzői jog rendszerének ellenőrzésére is, egyebek közt értékeli az ÁSZ a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala jogkezelőkkel kapcsolatos feladatellátását, felügyeleti tevékenységét, továbbá a jogkezelők elszámoltathatóságát és átláthatóságát.

Folytatódik 2021 első fél évében a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzése, ami a jegybank alapfeladatai közé nem tartozó tevékenységeire, gazdálkodására, illetve a központi költségvetéssel összefüggő elszámolások szabályszerűségének értékelésére terjed ki. A Szanálási Alap pénzügyi-számviteli ellenőrzésének folytatásával az ÁSZ hozzájárul a pénzügyi szektorban az intézményi válságkezelésre létrehozott pénzügyi stabilitási védőháló ezen elemének további erősítéséhez.

Az ÁSZ 2021 első fél évében folytatja a környezettudatos tervezésre és az energiafogyasztási címkézésre vonatkozó intézkedések értékelését. A hulladékgazdálkodás ellenőrzésének folytatásával az ÁSZ arra keresi a választ, hogy a hulladékgazdálkodás szabályozási és szervezeti rendszerének kialakítása, működtetése biztosítja-e a közfeladat megfelelő, eredményes ellátását – áll a Számvevőszék közleményében.

Kiemelt jelentőségű az ÁSZ ellenőrzési tervében az állami vagyon feletti tulajdonosi joggyakorlással kapcsolatos tevékenységek ellenőrzése. Az államháztartás körébe tartozó vagyon kezelésének, a vagyonnal való gazdálkodásnak az ellenőrzését az ÁSZ törvényi előírás alapján, évente elvégzi.

2021 első felében is folytatódnak az utóellenőrzések. A pártok és pártalapítványok gazdálkodásának ellenőrzését is folytatják, 2021 első fél évében négy párt (Fidesz, KDNP, Kétfarkú Kutyapárt, Momentum Mozgalom) és pártalapítványaik 2018 és 2019 évre kiterjedő ellenőrzését végzik el, illetve megkezdődik öt párt (DK, Jobbik, LMP, MSZP, Párbeszéd) és pártalapítványaik 2019 és 2020 évekre vonatkozó ellenőrzése a törvényi előírásoknak megfelelő ütemezés alapján – közölte az ÁSZ.

A helyi önkormányzatok ellenőrzése keretében folytatódik a Magyar Államkincstár központi információs rendszerében rendelkezésre álló adatok monitorozása, folyamatban van az összes magyarországi önkormányzat (3197) és önkormányzati hivatal (1284) integritásának, vagyis korrupció elleni védettségének jelen idejű értékelése, valamint a számvevők megkezdik az önkormányzati többségi tulajdonú gazdasági társaságok és önkormányzati intézmények integritását erősítő értékelést is.

Hirdetés