adochElőzetes kalkulációk szerint az Orbán-kormány a különböző intézkedéseivel legkevesebb 34 milliárd forintot vehet ki az önkormányzatok zsebéből. A forráselvonás rengeteg települést érint, elsősorban a kis- és közepes méretű városok lesznek az elszenvedői. Interjú Schmidt Jenővel, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnökével, a Somogy megyei Tab város fideszes polgármesterével.

A parkolás ingyenessé tételével, a gépjármű- és idegenforgalmi adó elvételével mennyi pénztől estek el az önkormányzatok?

Pontos számadatok erre vonatkozóan egyelőre nem ismertek, csupán előzetes kalkulációk állnak rendelkezésre. Egyes becslések szerint az elvonás mértéke elérheti a 34 milliárd forintot, ami azonban attól függ, hogy az idegenforgalmi adó összegének egy részét az állam valóban megtéríti-e az önkormányzatoknak. A hatályos kormányrendelet ugyanis kimondja, hogy az idén áprilistól egészen az év végéig nem kell beszedniük a helyi szállásadóknak az idegenforgalmi adót, de a náluk eltöltött vendégéjszakák után azt változatlanul be kell vallaniuk. Ezzel az önkormányzatok elvben ugyan elesnek az idegenforgalomból származó adóbevételüktől, később azonban az állam – vissza nem térítendő költségvetési támogatás keretében – megtéríti nekik. Attól tartok, hogy a magánszállásadók csak elvétve fogják bejelenteni ezt a bevételüket, és emiatt később az önkormányzatok sokkal kevesebb pénzt látnak majd viszont. Ez pedig erősíti azokat az aggodalmaikat, hogy a kieső források mértéke elérheti akár az ötvenmilliárd forintot is.

A beszélgetés itt folytatódik