szemetgyA kormányzati megvonások miatt csökken az utcai kukák száma Budapesten. Az FKF szerint amúgy is kevesebb a hulladék a közterületen, több okból is. Honnan tűnnek el, mi lesz helyettük? A cég válaszol.

A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. csaknem egyharmadával csökkentette az utcai hulladékgyűjtők számát. A létszámfelettinek ítélt zöld kukák begyűjtését már meg is kezdték a cég munkatársai – írta kedden a Népszava.

A hír nyomán megkerestük az FKF Zrt-t, konkrétan hol kell a kukák eltűnésére számítani, és mi alapján választják ki ezeket a helyeket. A cég válasza szerint a visszavonandó edények kiválasztásakor az alábbi szakmai szempontokat vették figyelembe:

  • A környezettudatos, urbanizációs trendek eredményeképpen általánosságban is kevesebb hulladék keletkezik a közterületeken elhelyezett kukákban. (Egyre többen az arra szolgáló tartályokba helyezik a szelektíven gyűjthető hulladékot, és egyre kevésbé használják a köztéri edényeket az otthoni kommunális hulladékuk elhelyezésére, emiatt egyébként is kevesebb kuka szükséges.)
  • A szennyező fizet elve alapján együttműködést szorgalmaznak a nagy mennyiségű hulladékot generáló gyorséttermekkel, élelmiszerüzletekkel, vendéglátóhelyekkel, hiszen a környékükön a kukák kirakása és a hulladék elszállítása az ő feladatuk. Innen tehát eltűnnek.
  • Sok helyen kihasználatlanná váltak a kukák a kevesebb közösségi közlekedést használó utas miatt. Innen is eltűnnek.
  • A kijárási korlátozás, a Budapestre érkező turisták elmaradása a közterületi hulladék csökkenését eredményezte, így több helyszínen üresek maradnak az edények. Ezek is be lesznek vonva.

Ahol viszont a közterületen keletkező hulladék miatt nagy a kihasználtság, oda a jövőben is kihelyeznek akár új tartályokat is, vagy csoportosítanak át més helyről – biztosított a cég. Megnyugtatásul hozzátették: a kukacsökkentés a közösségi közlekedés megállóit jellemzően nem, a nagyobb gyalogos forgalmú közterületeket pedig csak kevésbé érinti.Az FKF közölte azt is, hogy a kormányzati elvonások miatt a főváros közismerten nehéz gazdálkodási helyzete drasztikusan leromlott. Köztisztasági feladatokra például csaknem 1,9 milliárd forinttal kevesebb jut. A Városháza a korábbi több mint 11 ezerhez képest ezért idén csak mintegy negyedével kevesebb utcai hulladékgyűjtő edény üzemeltetését volt képes megrendelni.

Hirdetés