csekk1Nagy bajban az önkormányzatok: rengeteg tartozást görgetnek maguk előtt. A legtöbb a szemétszállítás kapcsán keletkezett. Kiderült, a kukacsekkek nagyjából 20 százalékát nem fizették be a lakosok- írja a Pénzcentrum.

Kifejezetten nagy teher az önkormányzatoknak a közműtartozásokban fennálló tartozás: a hulladékgazdálkodással foglalkozó önkormányzati cégeknek például 8-10 milliárd forintos hiányt kell kezelniük - ismertette a Világgazdaságnak Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke. Szerinte a probléma abból fakad, hogy hat évvel ezelőtt központilag befagyasztották az árakat, így most is ugyanannyit kell fizetnie a lakosságnak a szemétszállításért, mint 2013-ban. Ez a díj területenként eltérő, negyedévente 6-18 ezer forint.

A költségek azonban az elmúlt években folyamatosan nőttek az elnök elmondása szerint:

emelkedtek a fizetések, az üzemanyagárak, az adók viszont nem csökkentek, tetemes költség a lerakodási adó és az útdíj is. A jelentős drágulást a hulladékgazdálkodó cégek - az átszervezések ellenére - a díjbefagyasztás miatt nem tudták követni.

Schmidt Jenő elmondta, a díjközlés mindig utólagos, az NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. egy képlet szerint kiszámolja, hogy mekkora díj illeti meg a cégeket, de ez az összeg és a valós költségek sok esetben köszönőviszonyban sincsenek egymással. Korábban is előfordult 5-10 százalék körüli hiány a be nem fizetett lakossági díjak miatt, de sosem érte el a jelenlegi, 20 százalék feletti szintet. A közszolgáltatást végző hulladékgazdálkodó cégek mintegy 60 százaléka veszteséges, a többi pedig körülbelül nullszaldós.