tv5Kedden az országgyűlés kormánypárti többsége 133 igen szavazattal, 54 nem ellenében és két tartózkodás mellett elfogadta az épített környezetről szóló törvény módosítását, amelynek értelmében díjtalanná tette a több mint 50 százalékban közpénzből finanszírozott, kiemelt közérdekű beruházások közterület-használatát az építkezéshez szükséges időre.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy minden, adófizetői pénzből finanszírozott és a kormány által jelentősnek vélt beruházásnál a kivitelezők ingyen és korlátlan időre lefoglalhatják az építkezéshez szükséges plusz közterületeket – teszi hozzá a Mérce

A lex Baranyiként is emlegetett törvényjavaslat egyik benyújtója, Kocsis Máté korábban azzal érvelt a módosítás mellett, hogy Baranyi Krisztina polgármester „megsarcolja” Ferencvárosban a Károli Gáspár Református Egyetem Ráday utcai kollégiumának tavaly januári leégése utáni újjáépítését, mert az önkormányzat nem volt hajlandó elengedni a közterület-használati díjat a porral, zajjal, fakivágással és frissen felújított közterületek lezárásával járó – egyébként összesen 5 milliárd forintból zajló –  építkezés területfoglalásért.

A ferencvárosi polgármester szerint azonban ez csak ürügy a törvénymódosításra. Szerinte a közterület-használati díj alóli mentességgel a kormányhoz több szálon kötődő Duna Aszfalt Kft.-nek akarnak kedvezni, ugyanis a cég a déli összekötő vasúti híd építésének idejére kér teljes díjelengedést, ami 150 millió forintnyi bevételkiesést jelent az önkormányzatnak.

(MTI)