alfoldvizA vártnál lassabban halad az ország negyedik legnagyobb víziközműcégének integrációs programja. Ennek lényege, hogy az Alföldvíz Zrt.-ben tulajdonos önkormányzatok ingyenesen és önként lemondanak az állam javára tulajdonrészükről, ezzel az ellátási kötelezettségük is megszűnik, miközben már hosszabb ideje nincs pénzük az óriási veszteségek finanszírozására.

Mint tavaly novemberben a Narancs.hu megírta, nagyon rövid határidővel minden érintett Békés, Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok megyei önkormányzatnak, összesen 136 településnek válaszolnia kellett (volna) az állam képviseletében eljáró Integrációs Program Projekt Irányító Bizottságnak az Alföldvíz Zrt.-ben lévő tulajdonrészükkel kapcsolatban. A levelet 2021. november 2-án keltezték és már nyolc nap múlva, november 10-re választ vártak rá. Azt kell(ett) eldönteniük a települési önkormányzatoknak, hogy részt vesznek-e abban a programban, amelynek révén – felmentést kapva az ellátási kötelezettség alól – térítésmentesen átadják az eddig többségi önkormányzati tulajdonban működő Alföldvíz Zrt.-ben meglévő vagyonukat. A lecsupaszított és forrásszegény településeknek már hosszú ideje nincs pénze arra, hogy ezt a nagy és masszívan veszteséges víziközmű céget finanszírozzák. Így az önkormányzatok valójában kényszerhelyzetbe kerültek a döntéssel.

A cikk itt olvasható tovább