paragrafus02A közlekedési törvény csak a teherautók behajtásának engedélyhez kötését teszi lehetővé, a díjszedést nem – mondta ki a Kúria. A kormányhivatalnak 12 évvel a herceghalmi szabály meghozatala után jutott eszébe, hogy az talán nem szabályos.

Herceghalom egyik helyi rendelete miatt fordult a Pest megyei Kormányhivatal a Kúriához. A község képviselőtestülete ugyanis a 7,5 tonna össztömeget meghaladó tehergépjárművek helyi közútra történő behajtását nem csak behajtási engedélyhez kötötte, hanem útfenntartási hozzájárulás megfizetéséhez is, és a behajtási engedély csak a befizetés igazolásával együtt volt érvényes.

A Kúria Önkormányzati Tanácsa határozatában arra figyelmeztet, hogy a helyi önkormányzat csak törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére vagy törvényben kapott felhatalmazás alapján alkothat önkormányzati rendeletet. A helyi közutak fenntartása kétségtelenül önkormányzati feladat, ezért jogos, ha az úthasználatot engedélyhez kötik. Útfenntartási díj megállapítására azonban az önkormányzatnak nincs törvényi felhatalmazása, ezért a Kúria a rendelet erről szóló részét megsemmisítette. Az a mai naptól nem alkalmazható.

A most felülbírált herceghalmi rendelet még 2009-ben született. A bírói döntésből nem derül ki, hogy a kormányhivatalnak miért csak 12 év után tűnt fel a törvénysértés. Ugyanis 2021-ben élt „törvényességi felhívással”, majd annak sikertelensége után kérte a Kúria közbelépését. Az azonban nyilvánvaló, hogy a megsemmisítés nem visszamenőleges hatályú, vagyis akik 2009 óta befizették a kirótt díjat a teherautójuk behajtásáért, azok azt nem kérhetik vissza.

(HVG.hu)