domokos laszloAz Állami Számvevőszék célja, hogy mindenhova eljusson, és feltárja a kockázatokat – olvasható a számvevőszék honlapján vasárnap közzétett összegzésben, melyben a szervezet elnöke tekint vissza a 2019-es évre.

Az Állami Számvevőszék elnöke, Domokos László kiemelte, hogy ellenőrzéseikkel, elemzéseikkel és javaslataikkal hozzájárultak a közpénzügyek fejlesztéséhez 2019-ben. Szükségesnek nevezte az egészségügy finanszírozásának és az ellátórendszer struktúrájának átalakítását. Azt is kijelentette, hogy a közszféra belső ellenőrzése változásért kiált.

A 2018-as 806-ról idén több mint 60 százalékkal, 1337-re növelte az ellenőrzött szervezetek számát az ÁSZ – ismertette évértékelésében. Az idén lezárt ellenőrzések az önkormányzatoknál azt mutatják, hogy gazdálkodásuk összességében stabil, nem áll fenn az újbóli eladósodás kockázata. A következő években mind a 3200 települési önkormányzathoz szeretnének eljutni a pénzügyi monitoring módszerével végzett ellenőrzéseikkel.

Az ÁSZ látja a finanszírozási és strukturális problémákat az egészségügyben – váltott témát –, ugyanakkor meggyőződése szerint az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséhez, illetve az ellátás minőségének javításához „szabályszerűen, átláthatóan, elszámoltathatóan és célszerűen gazdálkodó kórházakra, illetve szakellátó intézményekre van szükség”. Az ÁSZ 2019-es elemzése is rámutatott, hogy az egészségügyi ellátórendszer finanszírozása a jelenlegi formájában nem fenntartható, továbbá az ellátórendszer struktúrája is átalakításra szorul – emlékeztetett.

Kitért arra is, hogy a 2018-as 17-tel szemben 2019-ben 32 elemzést tettek közzé. Legfrissebb, a közszféra belső ellenőrzését értékelő, december 30-tól elérhető elemzésükről szólva azt írta: „a tapasztalataink lesújtóak, a közszféra belső ellenőrzése változásért kiált”. Elemzésük arra a következtetésre jutott, hogy a közszféra belső ellenőrzése jelenlegi formájában nem tölti be funkcióját, indokolt a teljes rendszer felülvizsgálata.

Domokos László szerint a magyar gazdaság fenntartható kifehérítése a korrupció elleni rendszerszintű fellépést támasztja alá. Úgy fogalmazott: „A stabil áfabevétel a fenntartható kifehérítés és a fenntartható gazdasági növekedés kulcsa. A munkát terhelő adók, így a személyi jövedelemadó fokozatos csökkentése viszont alapvetően versenyképességi kérdés.”

Megemlékezett az Állami Számvevőszék 150 éves jubileumáról is. Hangsúlyozta, hogy a számvevőszéki ellenőrzések célja alapvetően nem a hibakeresés vagy az elmarasztalás, hanem a közpénzügyek fejlesztése, valamint az eredmények fenntartásának támogatása.