schmidtjeno3Nyílt levélben kér tájékoztatást a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Tab Fideszes polgármestere arról, hogy a járvánnyal összefüggő többletkiadásokat fedezi-e az állam. Jelenleg egyetlen önkormányzat sem vehet fel hitelt kormányengedély nélkül, pedig a működéshez szerintük szükség lenne rá. Azt javasolják, hogy engedélyezzék a hitelfelvételt: legalább a saját bevételeik 15 százalékáig.

Gyarapodnak az önkormányzatok számlái, tudni szeretnék, mit fizet ki belőlük az állam és mikor. Március végén még elutasítónak tűnt a kormány e tekintetben.

)Az államnak se fogja senki kompenzálni azokat a kieső bevételeket, amelyek hétről-hétre óriási lukat nyithatnak a költségvetésen." - mondta Gulyás Gergely a kormányinfón.

A több mint 1600 települést képviselő Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége nyílt levélben kért tájékoztatást a kormány szándékairól. A Somogy megyei Tabon pl. csak a közétkeztetés biztonságos lebonyolítása több mint egymillió forintos többletkiadással járt.

„Rengeteg műanyagot vesz minden önkormányzat azért, hogy az étkezést úgy hordja ki, eldobható műanyagban, és nem éthordóban, ennek a költségei csak az én városomban a közelmúlt másfél hónapban 1,3 millió forint." - nyilatkozta Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke.

Schmidt Jenő szerint az is segítene a települési önkormányzatokon, ha vehetnének fel hitelt.

„És nem éven belülit, mert nem tudjuk, hogy az adóbevételeket, hogy mennyik jönnek be, hanem egy kicsit éven túlit is, ezt is egy nagyon minimum szintre hoztuk, tehát 15 százalékig, ami azt jelenti, hogy ez abszolút nem eladósodás, ezt a következő három évben az önkormányzati szektor nyugodtan vissza fogja tudni fizetni." - fejtette ki Schmidt.
"Nem gondolkodik a kormány a kicsik fejével." - a Csongrád megyei Kübekháza polgármestere üdvözli a szövetség levelét. A városnak eddig kb. 1 millió forintjába került a védekezés. Ráadásul elvesztette a gépjárműadóból várható 6,5 millió forintos bevételét is, miközben már megjelentek az első, gazdasági visszaeséssel összefüggő szociális problémák.

„Ütnek még egyet. Én valahogy ezt a helyzetet úgy képzelem el, amikor a hadsereg parancsnok elküldi a csatába az ő hadseregét úgy, hogy elveszi tőlük a fegyvert meg a muníciót." - mondta Molnár Róbert, Kübekháza polgármestere.

A DK és a Liberálisok szerint a költségvetésből kell pótolni a helyi iparűzési adóbevételek kiesését, a gépjárműadóból elvett 40 százalékot pedig vissza kell adni az önkormányzatoknak.

"Felelőssége kifejezetten kipótolni a helyi iparűzési adó bevételeknek a kiesését, felelőssége az, hogy az önkormányzatokat ne hagyja csődbe menni, ne hagyja mínuszba menni a költségvetésüket, ugyanis ez fenyegeti őket jelen pillanatban." - fogalmazott Bősz Anett.

Megkeresésünkre a Belügyminisztérium azt közölte, hogy „az önkormányzatoknak továbbra is lehetőségük van pályázni rendkívüli működési támogatásra”. Új lehetőséget azonban nem helyezett kilátásba a tárca.

ATV.hu