hitelA pénzügyi lehetőséggel visszaadhatnák polgáraiknak a kényszerűségből lecsökkentett helyi támogatásokat – állítja Polgár városának vezetője.

A kis- és középvállalatokat segítő tízéves hitelekhez hasonlóan 10 és 100 millió forint közötti kamatmentes hitelfelvételi lehetőséget, állami garanciavállalást és hároméves visszafizetési moratóriumot tartana szükségesnek az önkormányzatok számára Tóth József, Polgár (Hajdú-Bihar megye) polgármestere.

A DK politikusának Népszavához eljuttatott kezdeményezése azt a célt szolgálja, hogy a települések idei költségvetése egyensúlyban maradhasson.

A „Segítséget az önkormányzati költségvetésekhez” címet viselő dokumentumban a szerző megerősíti az önkormányzati szövetségek korábbi elvárását, hogy a kötelező feladatok, például az orvosi ügyelet működtetését teljes egészében fizesse ki a központi költségvetés, csakúgy, mint a járványhelyzetben elmaradt bevételek és a kiadások kompenzációját.

Ezeket az elvárásokat egészíti ki a hitellehetőség, amelynek indoklásában Tóth József kitér arra, hogy a költségvetés tervezésekor a járvány kezdete óta elvont vagy kieső bevételek miatt sok korábbi önként vállalt feladatról kénytelenek lemondani a települések, ami komoly feszültségek forrása helyi szinten.

Polgár például 30 millió forintos keretből támogatta eddig az első lakás megszerzését a városban élő fiataloknak, idén csak az összeg tíz százalékát tudták betervezni. Hasonló tiltakozást vált ki, hogy – bár ötezer fő feletti lélekszámnál nem volt kötelező – eddig 400 rászoruló család kapott náluk tűzifa támogatást, összesen 15 millió forint értékben, de ezt most kénytelenek voltak megszüntetni.

Sokfelé kényszerülnek a települések hasonló megszorításokra, amiből a lakosság annyit érzékel, hogy hirtelen megszűnt az eddigi segítség, s ez a városvezetők ellen hangolja az embereket. Ezt pártállástól függetlenül országszerte érzik a polgármesterek – indokolja a hitel szükségességét Tóth József.

Hirdetés