ajto„Az az egész kompenzációs egyeztetősdi nem volt több, mint udvariassági pofavizitek összessége” – írta a Miniszterelnökségen tett látogatása után Lengyel Róbert, Siófok független polgármestere. Szentendrén és Baján sem kerültek közelebb a megoldáshoz, a kormány várhatóan csak április végén dönt, és egyelőre úgy tűnik, nem sok segítséget kaphatnak az önkormányzatok.

Részletes, elkeseredett Facebook-posztban számolt be Siófok független polgármestere arról, hogyan is zajlott a kormánnyal az úgynevezett kompenzációs tárgyalása. Lengyel Róbert arra az egyeztetésre ment el, amelyet korábban Gulyás Gergely megígért a 25 ezer lakosúnál nagyobb településeknek, hogy azok egyenként jussanak egyezségre a kabinettel a járványhelyzetben elvont adóbevételeik visszapótlásáról. A kormány ugyanis több körben döntött ilyen elvonásokról, és – mint arról a telex.hu már részletesen is írt – ezzel nemcsak a Fővárosi Önkormányzatot, hanem kisebb és nagyobb városokat egyaránt szinte lehetetlen költségvetési helyzetbe sodorta. Most azonban kiderült, a korábbi ígéretekkel szemben a kormány nem ajánl teljes kompenzációt, csupán a következőket:

• legfeljebb a megfelezett iparűzési adóbevételek egy részét pótolják vissza,
  • vegyenek fel hosszú lejáratú hitelt, de ne működésre, hanem fejlesztésre (ezt engedélyezni fogja az állam az önkormányzatoknak, a korábbi vasszigorral szemben),
  • tegyenek javaslatot az államnak átadandó közfeladatokra; sőt várhatóan ősszel elveszik az önkormányzatoktól és centralizálják az iskolai közétkeztetést.

A cikk itt folytatódik »