adosUgyan csak kormányzati engedéllyel vehetnek fel nagyobb hitelt a települések, egyre nagyobb az adósságállomány, és a java csak most jön.

Ugyan 2014 elejére a kormány 1300 milliárd forint adósságot vett át az önkormányzatoktól, 2018 végére majdnem az akkori maradék hétszeresére, 200,8 milliárd forintra nőtt a helyhatóságok adósságállománya – olvasható az e heti HVG Gazdaság rovatában.

Mindezt úgy, hogy „megmentésük” óta az önkormányzatok csak kormányzati engedéllyel vehetnek a nyakukba nagyobb terhet. 2018-ban a helyhatóságok összesen 118 milliárdnyi kötelezettség vállalására kértek engedélyt a kormánytól.

A legnagyobb hitelfelvevők egyike, Debrecen három alkalommal kapott engedélyt, egy 2,5 milliárdos és egy 44 milliárdos kölcsönre, valamint egy 38 milliárdos kezességvállalásra, ami a debreceni ingatlanfejlesztő cég és a BMW közti szerződéshez kell.

De 2019-ben a főváros is jócskán meg fogja dobni az önkormányzatok tartozását: a nemrég elfogadott költségvetése szerint 66,7 milliárd forint külföldi hitelt vesz fel.