gulyasgergelyNem kompenzálják a gépjárműadó-bevételt, miközben az államnak ezermilliárdos nehézségei vannak – tette egyértelművé Gulyás Gergely a Kormányinfón. Legalábbis nem most. Külön szóba került Budapest helyzete.

Egyre-másra érdeklődnek az önkormányzati vezetők nyilvánosság különböző eszközein keresztül, hogy a járványhelyzet miatt szükségessé vált kormányzati döntések következtében elveszett bevételeiket milyen módon fogja a kipótolni a kormány.

A csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elismerte, hogy a helyhatóságok és a kabinet között vita van a költségvetési források és támogatások kapcsán.

Bejelentette viszont, hogy bár az állami költségvetés forrásai csökkennek, az önkormányzatok 16 százalékkal több pénzzel, 858 milliárd forinttal tervezhetnek jövőre, mint idén. A szolidaritási adóval kapcsolatban tisztázta: azt nem az állam veszi el az önkormányzatoktól, hanem a gazdagabb önkormányzatok adják a szegényebbeknek, az ezzel kapcsolatos vita tehát „legfeljebb az önkormányzatok közötti forráselosztási vitaként értelmezhető", az állam nem részesül ebből a pénzből.

A benyújtott költségvetéssel kapcsolatban Karácsony Gergely budapesti főpolgármester arról panaszkodott, hogy a benne szereplő szolidaritási adóval kivéreztetik az önkormányzatokat. Ezzel kapcsolatban – újságírói kérdésre válaszolva – Gulyás Gergely Budapest többletterheiről elmondta, azt reméli, hogy a főváros bevételei nőnek a legjobban, de ez „sok minden mástól is függ".

Kijelentette, az önkormányzatok az államnál jóval kisebb mértékben vállaltak részt a védekezésben, de ez a fővárosi önkormányzatot a lehető legcsekélyebb mértékben érintette, „sokkal kisebb mértékben, mint bármely más önkormányzatot", gépjárműadó-bevétele nincs, idegenforgalmi adóbevétele nincs, tehát a „szerényebb mértékű" elvonások jó részéből Budapest eddig is kimaradhatott.

Emlékeztetett: 2010 után a kormány az önkormányzatokat majdnem 1400 milliárd forintnyi államadósságtól szabadította meg, nőttek az adóbevételeik, ehhez képest a gépjárműadó központi költségvetésbe irányítása „rendkívül szerény mértékű elvonás" Gulyás Gergely szerint.

„A szolidaritási adó tekintetében Budapestnek eddig valóban volt egy kedvezménye, de ez kizárólag a fővárost érintette, ennek a kedvezménynek a mértéke csökken jelentősen 2021-ben" – tette hozzá.Végezetül pedig kérte, hogy az egész országtól kért szolidaritásban a főváros vezetése is vegyen részt, az állam veszteségei ugyanis mindeközben ezermilliárdosak. A gépjárműadó-bevétel miatti kiesést a kormány olyan mértékben kívánja pótolni, amilyenben azt az ország teljesítménye lehetővé teszi majd – tette még hozzá Gulyás Gergely.

(Infostart.hu)