konferencia01A Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, valamint a két székhelytelepülés, Iváncsa és Rácalmás polgármestere írta alá a Duna-mente–Fejér megye különleges gazdasági övezetről szóló megállapodást.

A Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, Molnár Krisztián (Fidesz-KDNP) elmondta, hogy az aláírást megelőzően a közgyűlés jóváhagyta a szerződéseket, mint ahogy a két település képviselőtestülete is ugyanezt tette korábban. Jelezte, hogy az övezetben Adony és Kulcs is helyet kapott, szerves részei lesznek, hiszen földrajzilag és gazdaságilag érintettek azokban a nagy beruházásokban, amelyek a térségben zajlanak.

Az elnök hangsúlyozta, hogy elsődleges céljuk a négy településen élő emberek életkörülményeinek javítása. Az is az övezet létrehozása mellett szólt, mondta, hogy olyan komoly beruházások valósulnak meg Iváncsán és Rácalmáson, amelyek lényegesen meghaladják a helyi önkormányzatok kapacitását, például adórendelet és vagyonrendelet alkotásban vagy településrendezésben.

Arról is beszélt, hogy az iparűzési adóból Rácalmáson és Iváncsán lényegesen több pénz marad, mint eddig, míg a másik két településen a nulla forinthoz képest több száz milliós támogatások érkeznek majd. Az ellenzék szerint Dunaújváros ellen szól az övezet létrehozása, mondta a megyei közgyűlés elnöke, holott jogilag nem lehet része az övezetnek éppen a jogszabály azon módosítása miatt, amit ők terjesztettek be, miszerint megyei jogú város nem lehet része különleges gazdasági övezetnek.

Schrick István, Rácalmás polgármestere közölte, hogy egyhangúlag megszavazta a helyi testület a megállapodást, miután megbizonyosodtak arról, hogy a megállapodásban minden benne van, amiről korábban szó volt. Költségvetési bevételük több mint 80 százaléka adóbevétel, ezért létfontosságú volt e bevételek biztosítása, amelyek jelentős fejlesztéseket hoznak a településnek.

Molnár Tibor, Iváncsa polgármestere is arról számolt be, hogy a helyi képviselő-testület nagy többséggel támogatta a megállapodást. Úgy vélte, jó megállapodást kötöttek, hosszú távon kedvező lesz számukra.

Ronyecz Péter, Adony polgármestere kiemelte: az iparűzési adóról szóló törvény nem igazságos, mert csak azoknak a településeknek kedvez, amelyek közigazgatási területén nagy cégek vannak. Ez a megállapodás igazságosabb szemléletet hoz, mert a negatív hatásokat tűrő településeknek végre kézzel fogható forrásokat és fejlesztéseket hoz.

Jobb Gyula, Kulcs polgármestere azt hangsúlyozta, hogy politikai hovatartozás nélkül mindegyik településvezető kiáll az övezet létrejötte mellett, mert elsődleges céljuk saját településük fejlődése, amit a megállapodás garantálni fog.

Molnár Krisztián május 18-án jelentette be, hogy különleges gazdasági övezet jöhet létre Fejér megyében, amit a megyei önkormányzat az érintett települések vezetőivel közösen javasol létrehozni Iváncsa, Rácalmás, Adony és Kulcs területén. Az ezzel kapcsolatos kormányhatározat szerint július 1-től létezik az övezet.

A megyei elnök akkor azzal indokolt, hogy a térség dinamikusan fejlődik, több nagyobb beruházás miatt kellett a különleges gazdasági övezet. Példaként említette, hogy az SK Innovation 681 milliárd forintos zöldmezős beruházással legnagyobb európai egységét építi fel Iváncsán és 2500 új munkahelyet teremt, mellette a török Yaris Kabin épít 6,5 milliárd forintból telephelyet 150 munkahelyet létrehozva, illetve Rácalmáson a Hankook a világ egyik legkorszerűbb abroncsgyárát működteti 3300 alkalmazottal 2007 óta, s a cég 2022-re tervez egy nyolcmilliárdos beruházást.

Az ellenzéki együttműködésben részt vevő pártok vezetői szintén május 18-án tartottak sajtótájékoztatót, amelyen egyöntetűen azon az állásponton voltak, hogy az Iváncsa, Kulcs, Adony és Rácalmás területén létrejövő különleges gazdasági övezet hátrányosan érinti a térség valamennyi lakóját, különösen a dunaújvárosiakat – a kormányzati lépést politikai bosszúnak minősítették.