alkotmany01A gödi önkormányzat elbukott a különleges gazdasági övezet szabályozásának kifogásolásával, de az Alkotmánybíróság kimondta, hogy „az Országgyűlésnek a helyi önkormányzatok kötelező feladat- és hatásköreinek ellátásához azokkal arányban álló költségvetési, illetve más vagyoni támogatást kell biztosítania”.

A kormány nem veheti el az önkormányzatok forrásait! – summázta Budapest főpolgármestere Facebookon közzétett posztjában az Alkotmánybíróság pénteki döntését.

Szerinte a ma közzétett határozat értelmében ez azt jelenti, hogy minden önkormányzatot, a 25 ezer fő feletti településeket és a megyei jogú városokat is, átláthatóan és teljes körűen kell kompenzálnia a kormánynak, mindenféle politikai megkülönböztetéstől mentesen.

Mint leírta: a budapesti városvezetés meghívót kapott Gulyás Gergely miniszterhez, ahol remélhetőleg megkezdődik a párbeszéd a főváros kompenzációjáról.

Az Ab határozatában elutasította Göd Város Önkormányzatának a különleges gazdasági övezet szabályozásának alaptörvény-ellenessége megállapítására, valamint megsemmisítésére irányuló alkotmányjogi panaszát. A testület azonban nem érte be ennyivel, hozzátették ugyanis, hogy alkotmányos követelmény az önkormányzatok feladatkörének ellátásához szükséges források biztosítása.

A határozatban kitértek arra, hogy a támogatásokat az Országgyűlés, veszélyhelyzet idején a kormány közérdekből csökkentheti, azonban nem lehetetlenítheti el a helyi önkormányzatok működését, nem üresítheti ki alkotmányosan védett feladatköreiket.

A teljes közzétett határozat itt olvasható »

(Azénpénzem)