uresJúliusig tudnak bért fizetni az önkormányzati dolgozóknak, augusztusban már nem – erről beszélt az atv Híradójának Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere. A Települési Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Tab polgármestere, Schmidt Jenő szerint mintegy 200 település kerülhet csődhelyzetbe idén a kieső adóbevételek miatt.

El kellett búcsúznia a gépjárműadó-bevételtől a pest megyei Tab községnek, az ugyanis a járványügyi alapba került. „Ez az elvonás a mi esetünkben éves szinten 20 millió forintos nagyságrendet jelent” – mondta a polgármester. A község első emberének nem csak emiatt fáj a feje. A település másik fő bevételi forrása, az iparűzési adó is késve érkezik a járvány miatt, a cégek ugyanis szeptember 30-ig kaptak határidőt a kormánytól az adófizetésre. A polgármester szerint a jelenlegi pénzügyi viszonyaink között elképzelhető, hogy nyár végére az önkormányzat nem fogja tudni ellátni a számára törvényben előírt kötelező feladatokat. „Gondolok itt a szociális jellegű kiadásokra, vagy éppen az óvoda működtetésére.”

A csökkenő bevételek ellenére plusz feladatok hárultak az önkormányzatokra a koronavírus miatt: a közterületek fertőtlenítését, a hatósági karanténban tartózkodók és az idősek gondozását is nekik kell elvégezniük. A 45 ezer lakosú Hódmezővásárhely polgármestere szerint képtelenség kigazdálkodni a kiadásokat. „Ez olyan mértékben borította fel a költségvetésünket, amit könnyen lehet, hogy leépítés nélkül nem fogunk tudni kezelni. Jelen pillanatban a likviditási tervünk szerint július végéig mindent tudunk fizetni, de hogyha sürgősen valami mást nem találunk, akkor augusztusban már a béreket sem tudnánk kifizetni.” Márki-Zay Péter igyekszik a városnak hitelt szerezni, de erről egyelőre nincs megállapodás.

A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Schmidt Jenő kormányzati segítségben bízik. Szerinte nagyjából 200 település fog még az ebben az évben csődhelyzetbe kerülni. Levelet is írt Pintér Sándor belügyminiszternek, de nem kapott rá választ.

A minisztériumot is kereste kérdéseivel az atv. Arról érdeklődött, hogy a nehéz anyagi helyzetbe került önkormányzatok számíthatnak-e segítségre, de a Híradó kezdetéig nem kapott választ.