samsung2Novemberi 26-án közmeghallgatást és közgyűlést is tartott a Pest megyei önkormányzat. Az előbbin gödiek szólaltak fel, akik molinókkal is tiltakoztak az életüket megkeserítő Samsung-gigagyár miatt, a közgyűlésen pedig újabb, a gödi különleges gazdasági övezetből származó adóbevétel elosztásáról döntöttek.

A közgyűlés nem szavazta meg azt a javaslatot, hogy a gödi önkormányzat működési költségeinek biztosítása előzze meg más városok támogatási igényeinek kielégítését. Pedig a gödi különleges övezet kapcsán született alkotmánybírósági határozat kimondja: az állam köteles elegendő forrást biztosítani a gödi önkormányzat közfeladatainak ellátására.

A Pest megyei közgyűlés november 26-án több határozatot is hozott a gödi különleges gazdasági övezet ügyében. Az egyik legfontosabb döntés, hogy a Samsung SDI által befizetett adókból újabb jelentős összeggel, 1,8 milliárd forinttal töltötték fel a megye által létrehozott négy pénzügyi alapot.

Tuzson Bence fát ültet

A településfejlesztési alapba, melyből eddig Fót, Csomád, Dunakeszi és Veresegyház részesült, most 1,2 milliárd forint került. A Civil Alapot pedig, melyből korábban számos fideszes kötődésű szervezet kapott támogatást, újra feltöltötték 300 millió forinttal.

Csupán az útfejlesztésre és a zöld-fenntarthatóságra elkülönített pénzügyi alap az, amit kizárólag Göd számára hoztak létre. Pályázatot azonban ezekre még nem írtak ki, a gödi önkormányzat egyedi támogatási kérelmét pedig eddig napirendre sem vették. A korábbi pénzosztások azt mutatják, hogy leginkább kormánypártokkal jó kapcsolatokat ápoló települések, egyesületek és alapítványok számíthatnak „jutalomra” a megyétől.

Az útfejlesztésre szánt összegből sem kapott a város, abból eddig kizárólag a Samsung számára szükséges utak építését és felújítását finanszírozták.

A zöldfenntartásra elkülönített keretösszegből viszont futotta egy „egyedülálló fásítási program” megkezdésére, amiről büszkén számolt be Tuzson Bence országgyűlési képviselő egy Facebook-posztban. A munkálatokról készített képek alapján valóban egyedülálló fásítás indult meg a gödi Nemeskéri-Kiss Miklós út mentén: ugyanis két tucat, 60-80 centi magas vesszőt ültetett el egymástól körülbelül fél méteres távolságra Tuzson Bence és Szabó István megyei elnök néhány erdész társaságában.

A Samsung közelébe szánt „véderdőre” ugyan 80 millió forintot biztosított a megye, ebből azonban csak 20 millió forint jut fákra, a többit a terület megvételére és kisajátítására fordítják. A Samsung-gyár és a gödi lakópark közti területre csak egy keskeny sávban ültetnek fákat, ami nem fogja pótolni a gigaberuházás kedvéért kivágott 26 hektár véderdőt és Alsógöd lakosságának semmiféle védelmet nem biztosít.

(Alfahir.hu)