sztrajkA két nagy pedagógus-szakszervezet még december közepén jelentette be, hogy január 31-ére kétórás figyelmeztető sztrájkot szerveznek az iskolákban, mivel a kormánnyal folytatott tárgyalások nem vezettek eredményre.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) álláspontja szerint a hétfőre meghirdetett pedagógussztrájk nem törvényes, nincs róla jogerős bírósági döntés, „a gyermekeket nyugodtan lehet vinni az iskolába”. A sztrájkot közösen meghirdető Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) közleményben reagált a tárca nyilatkozatára. Szerintük az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) nem mondhatja ki, hogy a sztrájk nem törvényes, erre csak a bíróság jogosult. Mivel a pedagógus-szakszervezetek közös sztrájkbizottsága és a kormány nem jutott megállapodásra a még elégséges szolgáltatás mértékéről, a szakszervezetek bírósághoz fordultak, és az kedden 36 órás határidőt szabva arra szólította fel a kormányt, hogy reagáljon a beadványukra.

A meghirdetett figyelmeztető sztrájkot szakszervezeti oldalról erős szimpátia kíséri. A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) az MTI-hez eljuttatott közleményében arról tájékoztat, hogy a pedagógus társadalom melletti szolidaritás és a MASZSZ-tagszervezetek bértárgyalásainak támogatása érdekében január 31-én, a pedagógusok figyelmeztető sztrájkjának napján szolidaritási autós felvonulást szervez. A résztvevők 13:30-tól gyülekeznek majd a Szépművészeti Múzeum előtt, a felvonulás 14 órakor indul az Andrássy útról, és körülbelül egy órán át fog tartani. Az akcióban bárki részt vehet, aki még 28-án regisztrál.

Külön is szolidaritását fejezte ki továbbá a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF), a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete (MKKSZ) és a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége (KSZSZ), valamint a Szülői Hang is. A Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége nyilatkozatban felsorolja azon pontokat, amelyekben egyetért a pedagógusokkal:

Egyetértünk azzal, hogy:

  • a pedagógusok további 45 százalékos béremelésben részesüljenek
  • valódi pedagógus életpályára van szükség
  • a heti kötelező óraszám 24 órára csökkenjen
  • az osztályfőnöki funkció heti 2 órával számítson bele a heti kötelező óraszámba
  • a pedagógiai asszisztensek gyermekfelügyelettel töltött heti óraszáma maximum 35 óra legyen
  • a kormány érdemben működtesse az oktatás területén a szakmai és érdekképviseleti fórumokat!

Mint írják, „a pedagógusokra bízzuk a legnagyobb kincsünket: a gyermekeinket. Ennek megfelelő erkölcsi és anyagi elismerés illeti meg a pedagógusokat!” A támogatók buzdítják szövetségük tagszervezeteit és tagjait is, hogy saját eszközeikkel támogassák a pedagógus szakszervezetek által megfogalmazott sztrájkköveteléseket.

Hirdetés