modernvarosok bekescsabaÁtadták a Nyomdaipari Tudás- és Képzőközpontot Békéscsabán, közel kétmilliárd forintból valósítottak meg két év alatt, a Modern városok program keretében. A városban jelenleg harminchárom nyomdaipari vállalkozás működik.

A beruházás jó példa arra, hogy az Ipar 4.0-ban megfogalmazott célok elérhetőek – mondta az ünnepélyes átadón az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára, Pölöskei Gáborné. Országos szinten ugyanis 30 százalékkal nőtt az e területre jelentkező diákok száma a múlt évhez képest, pedig a nyomdaipari ágazat zuhanó pályán volt, „már majdnem lemondtak róla”.

Az Ipar 4.0 megvalósításának alappillére volt a humán oldal „rendezése”. Egyrészt közel 30 százalékos bérfejlesztést adtak az oktatóknak, differenciált módon, minősítési rendszer alapján, másrészt általános ösztöndíjat a diákoknak.

Fejlesztették a képzéseket rendszerszinten is. A korábban nevesített 740 szakma közül 177 alapszakma maradt meg; a képzési tartalom meghatározásába bevonták a gazdasági szereplőket is, létrejöttek az ágazati készségtanácsok. Ennek eredményeként új ágazat született, a kreatív iparág, amelynek egyik szakiránya lett a nyomdaipar.

Emellett megállapodtak az egyetemekkel is, létrejöttek az okleveles technikusi képzések, amelyek emelik a szakképzés minőségét és társadalmi elismertségét – sorolta Pölöskei Gáborné. Az utolsó pillér a 21. századi környezet megteremtése. „A békéscsabai központban valamennyi elem megvalósul.”

Pölöskei Gáborné megjegyezte, csak azokban a városokban tudott fejlődni a szakképzés, ott alakult ki az oktatás szolgáltató jellege, ahol az önkormányzat megértette, hogy „az állam a fenntartóváltással nem elvenni akar”. Ebből a szempontból is jó példa a békéscsabai központ – mondta. Herczeg Tamás (Fidesz) országgyűlési képviselő közölte, országszerte 270 MVP-s projektre mintegy négyezer milliárd forint jut, idén és jövőre 600 millió forintot meghaladó összeget fordít a programokra a költségvetés.

Szarvas Péter (Hajrá Békéscsaba Egyesület) polgármester a nyomda- és csomagolóipar fellegvárának nevezte Békéscsabát, és kijelentette, a befizetett iparűzési adóból, az elmúlt időszakban nemcsak a nagy-, hanem a közepes méretű nyomdaipari cégek is erősödni tudtak. (Békéscsabán 33 nyomdaipari vállalkozás működik.) Hozzátette: a megvalósult beruházás jelzi, hogy Békéscsabán nemcsak születnek az ötletek, hanem meg is valósítják azokat.

Mucsi Balázs, a Békéscsabai Szakképzési Centrum (BSZC) főigazgatója kiemelte, a BSZC Szent-Györgyi Albert Technikumában Európa legmodernebb nyomdaipari képző központja jött létre, amely a „nemzet javát, az ország iparát szolgálja”. A Gál Ferenc Egyetemmel kötött megállapodás eredményeként diákjaik egészen az egyetemi mesterképzésig juthatnak el, miközben a szakmájuk biztos egzisztenciát ígér számukra.

A 2019 őszén indult beruházás során a békési megyeszékhelyen 700 millió forintból alakították ki a tanműhelyt, ahova közel egymilliárd forint értékben szerezték be a gépeket és eszközöket. A Békéscsabai Szakképzési Centrum (BSZC) Szent-Györgyi Albert Technikum kollégiumát 300 millió forintból újították fel.

Hirdetés