debrecen digitelmenyA pénteken Debrecenben átadott DigiTér digitális élményközpontot az Agóra központban alakították ki, elsődleges célja, hogy az iskolás korú fiatalok játékos formában, kreatív módon ismerjék meg, próbálják ki a legújabb infokommunikációs és digitális eszközöket.

A jövő nemzedéke a jövő technológiáját sajátíthatja el a digitális élményközpontokban - mondta Greinstetter Balázs, a Pénzügyminisztérium gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkár a pénteki átadási ünnepségen. A digitális kompetenciák fejlesztésére a 2017-es tanévtől az egyetemeknek, főiskoláknak összesen 8,3 milliárd forint európai uniós forrás áll rendelkezésre a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) keretében, ebből a debreceni kialakított DigiTér élményközpontra 361 milliót költöttek.

Magyarország kormánya a gazdaság versenyképességének erősítése, az IKT-szektor (információs és kommunikációs technológiákat képviselő szektor) teljesítményének bővítése érdekében célul tűzte ki a felnőtt lakosság körében az informatikai képzettséggel és digitális kompetenciákkal felvértezett munkavállalók számának növelését, az informatikai vállalkozások és a képzőhelyek együttműködését – közölte a helyettes államtitkár. Szavai szerint „az innováció, a modernizáció és a digitalizáció hármasa mindent meghatároz, már ma is aktuális kihívásként van jelen”, ezért a digitális kompetencia megszerzése kulcsfontosságú a felnövekvő generációnak.

Solymár Károly Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) digitalizációért felelős helyettes államtitkára hozzátette: a győri és a debreceni után további két digitális élményközpontot alakítanak ki az országban. A program fő célja, hogy többen jelentkezzenek informatikai képzésre, mivel jelenleg mintegy 25 ezer informatikai álláshely betöltetlen az országban. 2001 és 2014 között 35 százalékkal csökkent az informatikai képzésre jelentkezett fiatalok száma, ez a tendencia 2015 és 2019 között megfordult, és 40 százalékkal nőtt az informatikát választó diákok száma.

A digitális élményközpontok segítségével az általános és a középiskolások interaktív foglalkozások keretében megismerhetik a virtuális valóságot, a robotika és a robotprogramozás világát, játszhatnak a legújabb humanoid robotokkal, és az okoseszközök segítségével közelebb kerülhetnek a digitalizáció világához. Debrecenben több mint 72 ezer diák tanul, amire városstratégiát lehet építeni – mondta Papp László, Debrecen polgármestere. Fontos törekvésük, hogy a városban tanuló diákok helyben maradjanak, és találjanak munkát az egyre bővülő, magas hozzáadott értéket képviselő gazdasági környezetben.

Hirdetés