vargamihaly parraghA kormány továbbra is kiemelt feladatának tekinti, hogy hatékonyan segítse a magyar vállalkozások versenyképességének erősítését  mondta Varga Mihály pénzügyminiszter. Szólt a munkanélküliségtől leginkább sújtott megyékkel kapcsolatos tervekről, valamint a cafeteria tervezett változtatásáról is.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának (MKIK) a versenyképesség erősítésére tett javaslatait vitatta meg keddi budapesti ülésén a Nemzeti Versenyképességi Tanács, valamint a magyarországi idegennyelv-tanulás hatékonyságának javításával is foglalkoztak – ismertette az ülésen történteket Varga Mihály pénzügyminiszter. Még két javaslatot tárgyal meg a tanács: az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) és a jegybank javaslatait, majd a három dokumentum alapján állítja össze július 10-e után saját javaslatcsomagját, amelyet a kormánynak nyújt be.

Varga Mihály azt is bejelentette, hogy idén augusztus végén Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a munkanélküliségtől leginkább sújtott két megyében programot indítanak, hogy az inaktívak, a közfoglalkoztatásban lévők foglalkoztatását, a munkaerőpiacra való újbóli belépését elősegítsék.

A miniszter után Parragh László, az MKIK elnöke elmondta: javaslataikat Orbán Viktor miniszterelnök felkérésére készítették el a kamara szakértői, mintegy 1600 vállalkozást kérdeztek meg, és a programba beépítették a területi kamarák észrevételeit is. Hangsúlyozta, hogy a fenntartható növekedéshez elengedhetetlen az átgondolt és fegyelmezett gazdaságpolitika, a gazdasági alrendszerek megfelelő működése, a hatékony állam kiépítése, a költségvetési fegyelem fenntartása, a csökkenő adóék, a termelékenység javulása, a szakképzett munkaerő, valamint a folyamatos alkalmazkodás a változó világgazdasághoz.

A cafeteriára vonatkozó újságírói kérdésekre válaszolva Parragh László rámutatott: a mostani bizonyos tekintetben bonyolult rendszer, tíz egynéhány elemet tartalmaz, azt mindenképpen egyszerűsíteni kell. Ráadásul a cafeteria jelenlegi rendszere kettős pénzrendszert jelent, amely káros egy gazdaságban – mutatott rá. Gondnak tartja azt is, hogy az állami és magánszférában eltérnek a cafeteria keretösszegei, valamint a kisebb cégek jó része nem alkalmazza ezt a juttatást, így versenyhátrányba kerülnek.

Varga Mihály ugyanerre a kérdésre válaszolva kiemelte: két szempontot tartott szem előtt a kormány: ne csökkenjen a munkavállalóknak adható kedvezmény keretösszege, és ne növekedjen a munkáltató terhe. „A javaslatokról a szociális partnerekkel egyeztetni fogunk” – mondta, és hozzátette: a kormány minden javaslatot megfontol majd, és azt szeretné, ha a cafeteriára vonatkozó változtatásoknál a SZÉP-kártyához kötődő szolgáltatásokra fókuszálnának a jövőben.

Hirdetés