bodo sandor01Arra törekszik a kormány, hogy a 71 hónapja tartó béremelkedés idén is folytatódjon – jelentette ki a Pénzügyminisztérium foglalkoztatáspolitikáért és vállalati kapcsolatokért felelős államtitkára a tavaly január és november közötti kereseti adatokra reagálva.

A Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatása szerint 2018 első 11 hónapjában a bruttó átlagkereset 327.200 forint, a nettó átlagkereset 217.600 forint volt. Mindkettő 11,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért és vállalati kapcsolatokért felelős államtitkár (képünkön) hangsúlyozta, hogy a keresetek a köz- és a versenyszférában egyaránt nőnek, a közfoglalkoztatás pedig egyre jobban szorul vissza.

A bérek folyamatos emelkedését többek között a kormány kezdeményezésére létrejött bérmegállapodással, az életpályamodellek bevezetésével és az adócsökkentésekkel magyarázta az államtitkár. A kedvező folyamatok hatására – mint fogalmazott – a munkavállalók egyhavi fizetéssel többet vihettek haza 2018-ban.

A kétkezi munka megbecsülését fejezi ki, hogy a fizikai munkát vállalók bérének emelkedése különösen jelentős volt – folytatta tájékoztatóját Bodó Sándor, és üdvözölte egyúttal, hogy a hátrányosabb helyzetű térségekben, Baranya, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar megyében meghaladta az átlagot a növekedés.

A 2018 végén újabb két évre megkötött bérmegállapodás, valamint a szociális hozzájárulási adó idei mérséklése megalapozhatja az újabb béremeléseket – jelentette ki, a kormány ezért 2019-ben a foglalkoztatás további bővülése mellett 6 százalék feletti reálbér-emelkedésre számít. Várakozásuk szerint a növekvő keresetek mérsékelhetik az elvándorlást, hozzájárulnak munkavállalás és a fogyasztás bővüléséhez, ennek révén pedig a gazdaság erősödéséhez is.

Hirdetés