kukas2Mintegy 1,3 milliárd forint saját forrásból fejleszti a szelektív hulladékgyűjtési rendszert 112 hozzá tartozó településen a Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás a következő két-három évben - jelentették be sajtótájékoztatón Győrben.

Borsi Róbert, a Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás elnöke elmondta, hogy "komplex, mélybe nyúló változásokat" szeretnének végrehajtani a hulladékgazdálkodási rendszerben, mert az elmúlt években a gazdasági növekedés és a munkaerőpiaci viszonyok változása miatt jelentősen megnőtt a hulladék mennyisége.

A fejlesztés első lépéseként hat településen - Abda, Öttevény, Kunsziget, Ikrény, Börcs és Mosonszentmiklós - minden házhoz egy 240 literes gyűjtőedényt helyeznek ki, amelyekbe a fém-, a műanyag- és a papírhulladékot lehet gyűjteni.

A jelenlegi kapacitás mellett e hat település szelektív hulladékát egyelőre kézzel fogják válogatni a sashegyi hulladéklerakóban, ahol várhatóan jövő nyár végére építik meg a válogatógépet, amellyel a válogató kapacitása megnő. Borsi Róbert kitért arra is, hogy szükség van ismét egy nagyszabású lakossági szemléletformáló kampányra, hogy rendeltetésszerűen használják a hulladékgyűjtő szigeteket és edényeket, egyebek mellett építési hulladékot ne helyezzenek oda.

Beszélt arról is, hogy készítettek egy applikációt hulladék112 elnevezéssel, amelyet a lakosság IOS és android rendszerekre tud letölteni. A jelenleg tesztjelleggel működő telefonos alkalmazáson keresztül meg lehet nézni, hogy hol van hulladékgyűjtő sziget, vagy hulladékudvar, be lehet jelenteni a zugszemetet, a hulladékgyűjtő szigetek telítettségét és információt lehet kapni arról, ha változik a házhoz menő ürítési rendszer. A győri Széchenyi István Egyetemmel pedig azt szeretnék megvizsgálni, hogy hogyan lehet optimalizálni a hulladékgyűjtő autók útvonalait.

Sági Géza, a Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a tíz évvel ezelőtt bevezetett szelektív gyűjtési rendszer egykor mintaprojekt volt az országban, azonban a megnövekedett mennyiség és a szét nem válogatott hulladék miatt a rendszert át kell alakítani.

(MTI)

Hirdetés