viztar2A víz megtartását segítő mintafejlesztések valósultak meg öt településen egymilliárd forintos projekt részeként - közölte a Belügyminisztérium önkormányzati helyettes államtitkára.

Dukai Miklós „Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében” című projekt Csongrád-Csanád megyei településén elért eredményeit bemutató sajtótájékoztatón azt mondta, a költségekből mintegy négyszázhetven millió forintot az Európai Unió LIFE (L'Instrument Financier pour l'Environnement) projektjének támogatása fedezett.

A helyettes államtitkár kifejtette, a vízmegtartó képesség fejlesztése az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás kulcskérdése. A 2017 őszén indult projekt egyik célja az volt, hogy az öt érintett településen - Bátyán, Püspökszilágyon, Rákócziújfalun, Ruzsán és Tiszatarjánon - olyan innovatív megoldásokat alkalmazzanak, melyek hozzájárulnak a villámárvizek, a belvíz és az aszály kockázatának csökkentéséhez.

A helyi szintű természetes vízmegtartó megoldások prototípusainak megvalósítása során összegyűlt tapasztalatokra építve adaptációs útmutató is készül a hazai önkormányzatok számára - közölte Dukai Miklós.

A Belügyminisztérium a projekt lezárásaként az eredményeket bemutató előterjesztést készít a kormánynak, és javaslatokat fogalmaz meg annak érdekében, hogy az ezekhez hasonló kis léptékű helyi beavatkozások minél egyszerűbben megvalósíthatóak legyenek - tudatta a helyettes államtitkár. Hozzátette: a következő uniós költségvetési ciklusban várhatóan az önkormányzatok számára nagyobb, közvetlenül elérhető uniós forrás áll majd rendelkezésre ilyen beruházásokra, és egy újabb LIFE-pályázat is benyújtásra került.

(Belügyminisztérium)